Art's Birthday 2015

 
  • Festivaly
  • Slavnostní zahájení

Papírna Plzeň, Galerie Vestředu

Zobrazit na mapě
16. 01. 18:00

Globální oslava 1.000.052 Narozenin umění. 

Oslava, na níž umělci každoročně po celém světě přinášejí umění své dárky, a to formou alternativních koncertů, instalací a performancí. U nás se již tradičně připojuje k této narozeninové party Český rozhlas – ve spolupráci s Euroradio Ars Acustica Group. Art's Birthday jsou jedním z největších živých mediálních mostů současnosti. Posluchačům každoročně nabízejí přes čtyři hodiny programu ze 20 destinací v satelitním vysílání Evropské vysílací unie (EBU), dvě hodiny živého přenosu na vlnách Českého rozhlasu Vltava a živé internetové vysílání přímo z místa konání domácí narozeninové party. Ta se tentokrát bude zahajovat v pátek 16. ledna 2015 vernisáží v plzeňské galerii Vestředu a pokračovat bude jedinečným narozeninovým programem v prostoru bývalé plzeňské papírny na Slovanech - Kulturní centrum Papírna Plzeň.

Konceptuální svátek, který svým způsobem znovu otevírá otázku zrození umění a také jeho existence v kultuře naší současnosti, zahájí v 18.00 hodin v galerii Vestředu explozivní happening čerstvého absolventa pražské UMPRUM Adama Železného a vernisáž zvukové instalace portugalské autorky Sáry Pinheiro žijící v Praze. Neopakovatelnou událostí s geografickým přesahem bude zvuková procházka (Soundwalk) - prostorová kompozice akustických situací na cestě mezi galerií Vestředu a plzeňskou Papírnou po speciální pěší trase navržené ve spolupráci se studenty FDU (Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara). Ve 20.00 hodin rozezní Papírnu série několika koncertů propojující hudební oblasti, které by se za normálních okolností neměly šanci potkat. Například: Barokní Händelova kantáta Ero e Leandro s českým libretem Nebojte se stárnutí od Ladislava Čumby pestře doplní performance mezinárodního tria oscilujícího v oblastech nekonvenční elektroakustické hudby a improvizace. Melancholická abstraktní krajina zvukové paměti v sólové intervenci mexické autorky Laury Luny Castillo postavená vedle pokladů folklórních písní jižní Moravy v podání Petra Mičky. Vše zcela metaforicky zarámuje moderace předních sportovních komentátorů Českého rozhlasu v čele s Michalem Jurmanem.

Přijďte s námi experimentálně ladit sluchové aparáty a oslavit existenci umění!


idea:

O vznik a zahájení tradice Narozenin umění se postaral 17. ledna roku 1963 francouzský umělec a člen avantgardního sdružení Fluxus Robert Filliou, jenž právě toho dne prohlásil, že umění se zrodilo přesně před 1,000,000 lety v okamžiku, kdy pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Vznikl tak nový veřejný svátek, který umělci a snivci kreativity naplňují výměnou telekomunikačních uměleckých akcí formou mailartu, telematických sítí, korespondenčních akcí, SloScan TV, videofonů, hudby komponované telefonními linkami, propojováním MIDI modemů, atd., atd. Součástí Narozenin posledních deseti let jsou i živé rozhlasové přenosy do 20 zemí nejen v rámci sítě Evropské vysílací unie (EBU). Vlny, ruchy a tóny předních českých elektro/akustických kouzelníků vstoupí do stratosféry poprvé z Plzně živě v čase od 20.00 do 22:00 hodin. 
Více na: 

http://ab.rozhlas.cz

http://artsbirthday.ebu.ch

http://artsbirthday.net

https://www.facebook.com/artsbirthday

O autorech

Český rozhlas 3 Vltava - rAdioCUSTICA

rAdioCUSTICA je intermediálním projektem Českého rozhlasu Vltava, realizovaným ve spolupráci s Výrobním Centrem Českého rozhlasu. Portál je zaměřený na aktuální tvorbu současných umělců na poli radioartu - mediálně podmíněných akustických forem umění, které se snaží novým způsobem prozkoumávat umělecký potenciál rozhlasu jakožto média 21. století a vypovídat o něm.

Související akce