Legenda o bílém hadovi

 
  • Divadlo
  • Hlavní program

3.7. a 4.7. od 19:00
190/290 Kč + slevy

LEGENDA O BÍLÉM HADOVI
Tradiční čínská legenda o bílém hadovi se mluveným slovem mezi lidmi šířila ještě dávno předtím, než byla v dobách vlády dynastie Ming sepsána. Příběh je považován za jednu ze čtyř největších čínských lidových pověstí.

Jeden z nesmrtelných se vydává za muže prodávajícího bonbóny. Xu Xian si nějaké koupí, aniž by tušil, že jde o pilulky nesmrtelnosti. Poté, co je sní, nemá vůbec hlad. Vydá se zpět zjistit proč. Nesmrtelný jej odnese k jezeru a nechá ho vyprázdnit žaludek do vody, aby se zbavil pilulek.
V jezeře žije Bílý had - ona. Sní pilulky, které spadly do vody a získá tím na 500 let magickou sílu. Je za to Xu Xianovi velmi vděčná a jejich osudy se tím propojí. Kromě Bílého hada žije v jezeře želva - on, který nestihl pozřít žádnou z pilulek, a proto na Hada velmi žárlí.
Jednoho dne vidí Bílý had žebráka, který chytil Zeleného hada - ji, z níž chce získat žluč a prodat ji. Promění se v ženu, hada odkoupí a zachrání mu život. Zelený had za to pojme Bílého hada za sestru.
Osmnáct let poté se během slavností promění Bílý a Zelený had v mladé ženy Bai Suzhen (Bílý had) a Xiaoqing (Zelený had), které potkají Xu Xiana. Xu Xian a Bai Suzhen se do sebe zamilují a vezmou se.
Želva z jezera - on mezitím nashromáždil dost síly, aby se také proměnil v lidskou bytost. Stane se buddhistickým mnichem jménem Fahai. Je stále rozzlobený na Bai Suzhen a chce zničit její manželství. Napovídá jejímu muži, že by při slavnostech měla vypít víno, které je symbolem tohoto svátku. Důvěřivá Bai Suzhen jej opravdu vypije. Nápoj odhalí její pravou tvář - to, že je velkým Bílým hadem. Její muž umírá v šoku z toho, kým jeho žena ve skutečnosti je. Bai Suzhen poté putuje společně se sestrou do hor, kde ukradnou bylinu, která mu navrátí život.
Poté, co Xu Xian ožije, zahoří opět láskou k Bai Suzhen. Fahai se je ale pokouší znovu od sebe oddělit. Chytí Xu Xiana a uvězní jej v chrámu. Jeho žena se sestrou opět bojují s Fahaiem o jeho záchranu. Bai Suzhen využije své síly Bílého hada a zaplaví chrám. Její moc je však oslabena, protože je těhotná. A právě kvůli tomu se jí nepodaří muže zachránit. Ten však z chrámu uteče a se svou ženou se opět setká ve městě, kde ona porodí jejich syna Xu Mengjiao. Fahai je ale neustále sleduje, sílu Bai Suzhen znovu přemůže a uvězní ji v Leifeng Pagoda.

O dvacet let později získává Xu Mengjiao ve škole titul a vrací se domů za rodiči. Xiaoqing, která uprchla, když Fahai zajal Bai Suzhen, jde Fahaie konfrontovat do chrámu a přemůže ho. Bai Suzhen je tak osvobozena a opět se setkává se svým manželem a synem, zatímco Fahai prchá a skrývá se v žaludku kraba. Od té doby se říká, že krabí vnitřnosti jsou oranžové, protože je to barva Fahaiova roucha.

Foto / video