Shōko Kanazawa a její tušový svět

 
  • Výstava
  • Hlavní program

Západočeské muzeum v Plzni – 1. patro

Zobrazit na mapě
11. 09. 10:00 - 11. 10. 18:00

út – ne 10:00 – 18:00
Vstupné: základní: 80,-    snížené (studenti, důchodci, ZTP): 40,-
Veřejná ukázka tvorby velkoformátové kaligrafie: 11. 9. 18:30 Měšťanská beseda (vstup zdarma)
Setkání s autorkou a autogramiáda: 12. 9. 10:00 – 11:30 v prostorách výstavy - Západočeské muzeum v Plzni, 1. patro

Výstava kaligrafií fenomenální japonské umělkyně v kontextu jejího působivého životního příběhu.
Shōko Kanazawa je světově proslulá japonská kaligrafka, která je od narození postižena Downovým syndromem. Na rozdíl od „zdravých“ umělců se jí svět kaligrafie stal výhradním životním prostorem, v němž dosáhla nepochopitelné a nenapodobitelné svobody.

Shōko se začala kaligrafii věnovat již v pěti letech pod vedením své matky, která je sama vynikající kaligrafkou a dodnes své dceři při její práci asistuje. Matka původně viděla v kaligrafii pouze prostředek k integraci své postižené dcery do společnosti. Shōko však záhy rozvinula svůj mimořádný talent, jenž společně s výjimečnou schopností koncentrace a silnou vůlí stál u zrodu fenoménu, který doslova zaskočil etablované japonské výtvarné kruhy a okouzlil kruhy duchovní. Její výtvarný projev totiž není pouze spontánní, neboť spontaneita je korunována excelentním zvládnutím techniky i klasických kaligrafických stylů. „Když Shōko začne psát, vše ostatní přestane existovat. Nedá se zastavit. Když jí neposunu papír dost rychle, je schopna pokračovat v psaní na podlaze. Náboj, který skrze ni proudí, nejsem schopna zastavit. Obří pětatřicetikilový štětec křehká Shōko normálně sotva uzvedne – jakmile ale začne psát, jeho tíhu nevnímá,“ říká Yasuko Kanazawa, maminka a asistentka Shōko.
První samostatnou výstavu měla Shōko Kanazawa ve dvaceti letech na tokijské Ginze a během desetiletí se stala nejvystavovanějším žijícím kaligrafickým tvůrcem v Japonsku. V současné době jsou Shōko věnovány tři samostatné galerie a bezpočet publikací i televizních dokumentů; její díla zaujímají čelní místa v nejvýznamnějších japonských zenových chrámech a svatyních. Byla též pověřena kaligrafickým ztvárněním císařových básní i vytvořením titulu nejpopulárnějšího historického seriálu japonské televize NHK. Živé ukázky její monumentální tvorby jsou mimořádným zážitkem. Shōko Kanazawa přijede výstavu osobně zahájit a vznik svých děl demonstrovat. Plzeňská výstava Shōko Kanazawa a její tušový svět je její evropskou premiérou.

Součást projektu JAPAN FEST 2015 
Pořádá Plzeň 2015 a Česko-japonská společnost

Foto / video

O autorech

Plzeň 2015, o.p.s.

organizační tým projektu

Tento projekt připravil organizační tým projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Související akce