Sousedské a architektonické procházky

 
  • Ostatní
  • Slavnostní zahájení
16. 01. 14:30 - 18. 01. 15:30

Tyto procházky byly součástí Slavnostního zahájení. Chcete si Plzeň projít i teď? Podívejte se zde, co máme aktuálně v programu.

 

SOUSEDSKÉ PROCHÁZKY – PLZEŇ / SKRYTÉ MĚSTO

Město, lidé a jejich příběhy. Pohled na město obyčejné, každodenně prožívané, utvářené lidskými příběhy, vztahy a vzpomínkami nám nejlépe zprostředkují lidé, kteří ve městě žijí a pracují. Vydejte se na některou ze sousedských procházek a poznejte město prostřednictvím vyprávění Plzeňanů. Procházky představí jak historii, tak současnost daných míst, návštěvníky zavedou mimo centrum města, mezi obyvatele, na sídliště, do míst, které běžný turista nemá šanci poznat.

Sousedské procházky budou organizovány po celý rok 2015 v rámci programu Plzeňské pohostinnosti.  Procházky začínáme realizovat pravidelně od května, a to vždy první sobotu v měsíci. Nenechte si ujít první z nich v čase zahájení Plzeň 2015!

V rámci zahájení Plzeň 2015 spustíme beta verzi aplikace Skryté město, alternativního průvodce městem. Těšit se můžete na první virtuální postavu pivovarníka, který vám ukáže svůj pohled na město a stane se vaším průvodcem po Plzni. Kompletní akce a celý projekt Skryté město pak spustíme 16. dubna 2015. Beta verzi si můžete od 16. ledna 2015 stáhnout do mobilního telefonu anebo tabletu na www.aplikace.skrytemesto.cz.

Tato aplikace vám umožní:

- zažít Plzeň pohledem pivovarníka Václava, navštívit zajímavá místa a poznat příběh plzeňského piva

- získat do mobilního telefonu výběr z programu Plzeň 2015 na nejbližší měsíce, včetně kompletního programu zahájení Plzeň 2015

- získat přehled základních turistických informací

 

► 1. Pivovarník: Po stopách plzeňského piva

Sraz: před hotelem Central (náměstí Republiky 358/33)

Trasa: hotel Central – Radnice –  Malá ulice – Pivovarské muzeum – pivovar Groll – Bednárna – Flaškárna – Pivovar – U Salzmannů

Průvodce: pivovarník Václav

Termíny:
- pátek 16. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

- neděle 18. 1. v 14:30 hodin (česko-anglicky)

Pojďte s námi poznat příběh plzeňského piva. Dozvíte se, kde přesně vznikla první myšlenka na to pravé plzeňské, o nejhorším dni v životě právovárečníků nebo třeba o tom, kde probíhaly zkoušky lepivosti piva. Mluvit se bude o pivě, to ano, ale příběh piva je především příběhem o lidech, jejich odvaze a  neústupnosti. Nenechte si ujít ochutnávku vybraných míst z trasy pivovarníka, která bude dostupná již na zahájení Evropského hlavního města kultury.

Tuto trasu si můžete projít i sami, pokud si stáhnete do svého mobilního telefonu nebo tabletu beta verzi aplikace Skryté město na www.aplikace.skrytemesto.cz.

 

► 2. Architektka: Pojďte si se mnou představovat!

Sraz: Plovárna (Doudlevecká 71)

Trasa: Plovárna – býv. Zoo – Depo – Papírna – U Ježíška – býv. Dům Hrůzy – Městské lázně na Anglickém nábřeží – náměstí Republiky

Průvodce: architektka Martina

Termíny:
- pátek 16. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

- neděle 18. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

Komentovaná procházka s architektkou Martinou se zastavením na místech, která se stanou součástí aplikace Skryté město, netradiční průvodce Plzní. Tato procházka je jedinečná v tom, že budete mít možnost setkat se skutečnou Martinou, která vás po architektonických skvostech Plzně bude provádět od dubna 2015  už pouze prostřednictvím mobilní aplikace. Přijďte na  malou ochutnávku už teď!  Všechno to, co Vám chce Martina ukázat, je na její cestě do práce – obnovená plovárna, industriální Papírna a funkcionalistické Depo, prvorepublikové městské lázně s ohromnou pamětí. Z Plovárny dojdeme až na náměstí Republiky, kde se zastavíme u kašen, které jsou na náměstí od roku 2010 – projekt Ondřeje Císlera, který  v podstatě rozdělil Plzeňáky na dva názorové proudy.   

 

► 3. Z Lochotína na Roudnou napříč historií

Sraz: u Lochotínského pavilonku

Trasa: Lochotínský park – bývalá Klotzova zahrada – bývalý židovský hřbitov – Zapomenutá zahrada – U pramenů – Roudná s překvapením

Průvodci: Lukáš Mácha, Adéla Šmausová (Maják Plzně)

Termíny:
- pátek 16. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

- neděle 18. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

Vycházku zahájíme v Lochotínském parku v Plzni. Co vše se dochovalo v původním parku dodnes, jaká je jeho současnost a budoucnost? Nahlédneme i k obnovenému Chotkovu sedátku, vydáme se na cestu historií skrz slavnou lochotínskou vilovou čtvrť, neopomeneme dnes opuštěnou Klotzovu zahradu či bývalý židovský hřbitov. Za ním se skrývá Zapomenutá zahrada i slavné roudenské prameny.
Provádět Vás budou členové skupiny Maják Plzně, jejímž cílem je změnit povědomí obyvatel Plzně o jejich městu, jeho historii a jeho umělecké hodnotě. Mezi aktivity lze zařadit obnovu altánku Chotkovo sedátko či Lidického pomníčku na Lochotíně, obnovu Lochotínského poustevníka, spolupráci na obnově Městské plovárny na Radbuze a řadu dalších dobročinných aktivit.

 

► 4. Plzeň 2015 – víc než jen slova

Sraz: u vchodu do Meeting pointu (náměstí Republiky)

Trasa: náměstí Republiky – Proluka – Vodárenská věž – Radnice / kašny na náměstí - Kulturní dům Peklo - Nové divadlo – DEPO 2015

Průvodci: Martina Matějková, Andrea Hrabáková, Susanne Bierlmeier (Zažij Plzeň!)

Termíny:
- pátek 16. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

- neděle 18. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

Plzeň 2015 – spojení slov, které zná téměř každý. Jen někteří ale vědí, co se za nimi skutečně skrývá. Přijďte si poslechnout vyprávění, jak se Plzeň Evropským hlavním městem kultury stala, co samotný titul znamená a jak je spojený s jednotlivými místy v centru.

Interaktivní vyprávění připravili průvodci projektu Zažij Plzeň!, který realizován Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem – organizací, jejímž hlavním cílem je podpora sbližování a rozvoje přátelských vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa. Zažij Plzeň! dlouhodobě představuje Plzeň z perspektivy mladých lidí prostřednictvím programu zaměřeného na kulturu, historii a setkávání.

 

ARCHITEKTONICKÉ PROCHÁZKY: PLZEŇSKÝ ARCHITEKTONICKÝ MANUÁL

Dvě architektonické procházky jsou součástí Plzeňského architektonické manuálu (PAM), který je inspirován Brněnským architektonickým manuálem (BAM), úspěšným projektem prezentace a popularizace brněnské architektury let 1918–1945, který s oblibou využívají jak Brňané, tak tuzemští i zahraniční návštěvníci města. PAM je koncipován jako česko-anglická on-line databáze více než 200 nejvýznamnějších architektonických objektů a souborů staveb v Plzni první poloviny 20. století. Tyto objekty jsou navázány na trasy několika stezek, které návštěvníka provádějí historickým jádrem a širším centrem města, Jižním předměstím, Doudleveckou čtvrtí a Bezovkou. Páteří projektu, protínající jednotlivé stezky, je speciální loosovská linka, spojující místa navržených a realizovaných interiérů, jejichž autorem je Adolf Loos a jeho spolupracovníci.

 

► 5. Procházka po stezce Jižní předměstí

Sraz: Klatovská třída 110

Trasa: Loosovy interiéry – náměstí Míru – býv. Vojenská nemocnice – třída E. Beneše – Klatovská třída
Průvodce: Anna Šubrtová (alt. Lucie Valdhansová)

Termíny:
- pátek 16. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

- neděle 18. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

Výchozím bodem této trasy, vinoucí se jižní částí někdejšího Říšského předměstí, je nejvýznamnější plzeňská realizace Adolfa Loose a jeho spolupracovníků – zahradní a činžovní dům Oskara a Jany Semlerových na Klatovské třídě 110. Tato stezka účastníky dále zavede přes náměstí Míru s pozdně funkcionalistickou budovou Českého rozhlasu a Purkyňovým pavilonem do areálu někdejší Vojenské nemocnice, aby je pak podél třídy Edvarda Beneše se souborem družstevních bytových domů přivedla zpět na Klatovskou třídu, přirozenou osu Jižního předměstí. Zde návštěvníci minou funkcionalistický klášter redemptoristů a vzápětí dojdou na území bývalé továrny bratří Belaniů, kde byl ve 30. letech vystavěn blok mimořádně kvalitních činžovních domů a kde také procházka skončí. Zájemci o plzeňskou architekturu první poloviny 20. století se v tomto místě mohou vydat směrem k železniční trati a dále do Doudlevecké čtvrti, aby tam absolvovali i druhou architektonickou procházku.

 

► 6. Procházka po stezce Doudlevecká čtvrť

Sraz: Depo 2015 (Presslova ul.)

Trasa: Depo 2015 – Benešova škola – Plzeň zastávka – budova družstva Styl – zimní stadion
Průvodce: Václav Cinádr

Termíny:
- pátek 16. 1. v 14:30 hodin (český jazyk)

- neděle 18. 1. v 14:30 hodin (anglický jazyk)

Doudlevecká čtvrť, sevřená obloukem železniční trati Plzeň-Klatovy a meandrem řeky Radbuzy, si dodnes zachovala mnohé ze svého původního charakteru. Symbolem genia loci industriálního a nijak honosného území je Depo 2015 – areál, který donedávna sloužil Plzeňským městským dopravním podnikům a který se v roce 2015 stane ohniskem kulturních aktivit programu Evropského hlavního města kultury. Právě zde se začne odvíjet trasa procházky, jež účastníky zavede mj. k pozdně secesnímu objektu tiskárny, bloku raně moderních družstevních domů či Benešově škole od známého plzeňského architekta meziválečné éry Hanuše Zápala, aby je dovedla až ke kubizující budově železniční zastávky na zmíněné klatovské trati. Na tomto místě se stezka obrátí směrem k Depu; po cestě zpět se návštěvníkům nabídne pohled na dvě pozoruhodné stavby z přelomu 60. a 70. let – spíše nenápadný budovu družstva Styl a výrazný, konstrukčně jedinečný zimní stadion.

  

PRAKTICKÉ INFORMACE:

Procházky jsou ku příležitosti Slavnostního otevření města k dispozici za sumu 15 Kč. Páteční a nedělní procházky je nutné si rezervovat prostřednictvím Plzeňské vstupenky na www.plzenskavstupenka.cz.

Více informací:

Kristýna Jirátová

jiratova@plzen2015.cz
+420 727 822 563

 

Petra Štěpánová

stepanovap@plzen2015.cz
+420 775 131 003

www.pohostinnost.skrytemesto.cz
 

Foto / video

O autorech

Plzeň 2015, o.p.s.

organizační tým projektu

Tento projekt připravil organizační tým projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Související akce