Týden kulturních fabrik

 
  • Přednášky
  • Světovar kulturní fabrika

Světovar

Zobrazit na mapě
16. 09. 13:00 - 19. 09. 17:30

Prostorám pro kulturu, umění a rozvíjení komunitního života v bývalých průmyslových objektech se pod názvem Plzeňský týden kulturních fabrik od 16. do 19. září věnovala série seminářů a workshopů, završená mezinárodní konferencí. Šlo o dosud nejucelenější odbornou akci svého druhu v České republice, která byla podpořena z Prgramu švýcarsko-české spolupráce.

Do Plzně se sjeli zahraniční odborníci se zkušenostmi s provozováním kulturních center podobných budoucí Kulturní továrně Světovar, která je jedním z hlavních projektů Evropského hlavního města kultury 2015. Provozovatelům současných i budoucích kulturních prostor zde předávali poznatky z oblastí financování, provozu, marketingu a programového managementu.

Hlavním bodem programu byla mezinárodní konference za účasti zahraničních hostů, přijela ředitelka španělského kulturního centra Matadero Madrid Carlota Álvarez Basso, ředitel proslulého uměleckého centra Spinnerei v Lipsku (původně největší továrna na zpracování bavlny v kontinentální Evropě) Bertram Schultze, ředitel švýcarského kulturního centra Kaserne v Basileji Thomas Keller, spoluzakladatel Kreativní fabriky v Rotterdamu Leo van Loon, či umělecký ředitel mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu Pavel Štorek.

Prezentace hostů:

Peter Radkoff, Tabačka, Košice

Lars Scharnholz – Industrial buildings as a resource

Laurie Neale – CultureFactories, Business Models for Creative Cooperation

Carlota Alvarez – Matadero, Madrid; Ribera Matadero – video

Tabea Michaelis – Urban design

Thomas Keller – Kaserne, Basilej

Bertram Schultze- Spinnerei, Lipsko

Isa Stürm – Lokremise, St. Gallen

Tomáš Lapka – SVĚTOVAR

Pavel Štorek – 4+4 dny v pohybu

Grzegorz Piatek – Polish scenarios

Doprvodným programem byla výstava ve Smetanových sadech, která ukázala vybrané příklady konverzí průmyslového dědictví pro kulturní, umělecké a komunitní využití z řady evropských měst, jako připomínka či inspirace úspěšně provozovaných „kulturních fabrik“. Fotografie si můžete prohlédnou zde. Autorem fotografií je Dominik Žižka.

Výstupy z konference:

Komplexní analýza švýcarského systémového projektu Lokremise St. Gallen

Oponentura komplexní analýzy švýcarského systémového projektu Lokremise St. Gallen

 

 

 

Foto / video

O autorech

Plzeň 2015, o.p.s.

organizační tým projektu

Tento projekt připravil organizační tým projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Mohlo by Vás zajímat

Související akce