Forum 2000

 
  • Přednášky
  • Partnerská spolupráce

Forum 2000

Zobrazit na mapě
24. 10. 14:30

Ve středu 24. října proběhla na půdě Filozofické fakulty ZČU diskuse s prestižními hosty pražské konference Forum 2000, a to na téma Média, kultura a rozvoj občanské společnosti. Debata byla pořádaná ve spolupráci Fóra 2000, Plzně 2015 a FF ZČU.

Účastníci Fóra 2000 mohli s odborníky v panelu diskutovat na následující tématech:

Jak se média podílí na vytváření “kulturních” kódů, norem a hodnotových rámců, jak jsou občané proti tomu odolní a jak na tento fenomén reaguje sama kulturní sféra? Kultura pěstování samostatného úsudku, kultura pěstování rozmanitosti versus kulturní  kódy přenášené médii a jejich odpovědnost  za vliv na kulturnost společnosti. Vliv médií na rozvoj a kulturnost občanské společnosti . Jak se pod vlivem nových médií přeskupuje tradiční společnost a mění kulturní kánon, atomizuje společnost? Může kultura v tomto kontextu působit jako společenský tmel?

Diskutovali:

  • Jaroslav Valůch, pracovník organizace Člověk v tísni a expert na nová média. Manažer vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, koordinuje národní kampaň zaměřenou na monitoring násilných trestných činů, spolupracuje na projektech sociálních inovací v České republice, Bosně, Moldávii a Kazachstánu. Poskytuje poradenství aktivistům ze střední a východní Evropy, Balkánu, Kavkazu, střední a jihovýchodní Asie aj. Spolupracuje s organizací Transitions, zabývající se rozvojem médií. V roce 2010 byl stipendiantem Fulbrigtovy nadace na univerzitě v Marylandu (USA). Pracoval v Barmě a na Haiti jako pomocník po přírodních katastrofách.
  • Šlomo Avineri, profesor politologie na Hebrejské univerzitě v Jerusalemě a člen Izraelské akademie přírodních a humanitních věd. Působil jako generální ředitel na izraelském ministerstvu zahraničních věcí (1975–1977). Jako hostující profesor přednášel mimo jiné na Yale University, University of California a Central European University v Budapešti. Obdržel cenu Izraele, nejvyšší civilní vyznamenání v zemi. Mezi jeho hojně překládané knihy patří: „The Social and Political Thought of Karl Marx“ (1968), „Israel and the Palestinians“ (1971), „Hegel’s Theory of the Modern State“ (1974) a „Herzl: An Intellectual Biography“ (2007). Studoval na Hebrew University a London School of Economics.

·         Mykola Rjabčuk, politický a kulturní analytik, Ukrajina. Vědecký pracovník v Ukrajinském centru pro kulturální studia v Kyjevě a člen redakčních rad publikací Krytyka, Nowa Europa Wschodnia a Journal of South Eastern Europe. Absolvoval polytechnický institut ve Lvově a Literární institut A. M. Gorkého v Moskvě, publikoval řadu knih a článků věnovaných občanské společnosti, budování státu a národa, nacionalismu, národní identitě a postkomunistické transformaci v postsovětských zemích, zejména na Ukrajině.

·         Přemysl Rosůlek, přednášející na FF ZČU (moderátor) 

O autorech

Plzeň 2015, o.p.s.

organizační tým projektu

Tento projekt připravil organizační tým projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Mohlo by Vás zajímat

Související akce