Polské dny

 
  • Přednášky
  • Ostatní
  • Hlavní program
  • Zahraniční spolupráce

Polsko bude jedním z posledních evropských států, který se v Plzni představí v rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015. Literární pořad polského spisovatele, koncert úspěšné zpěvačky žijící v Česku i Polský filmový víkend – to vše přiblíží v DEPO2015 naše sousedy, jejichž město Wroclaw přebírá pro příští rok od Plzně štafetu Evropského hlavního města kultury. Polské dny, které potrvají od 26. do 29. listopadu, uzavře česko-polská mše svatá, kterou bude v katedrále sv. Bartoloměje sloužit plzeňský biskup František Radkovský. 
Polské dny vznikly ve spolupráci s Polským institutem v Praze, festivalem 3KINO, Filmovým klubem Plzeň a Biskupstvím plzeňským. Volně navazují na literární večery v Loosových interiérech.

POLSKÉ DNY  V DEPO 2015-10-06 – literatura, film, hudba
26.11. , 19:00, Klempírna
Szczygiel – Láska nebeská
Literární pořad tentokrát v DEPO 2015. M. Szczygiel čte ze své knihy Láska nebeská. Pořad bude tlumočen.
Milí fanoušci, je nám líto, ale čtení Mariusze Szczygiela je obsazené do posledního místečka. Máme velkou radost, že máte takový zájem, ale dalším zájemcům už vyhovět bohužel nemůžeme. Děkujeme za pochopení.

26.11., 20:30, Kavárna

Koncert v ČR žijící polské zpěvačky AGU, která zabodovala v hitparádě Radia 1. Na koncertě bude znít polština, angličtina a čeština. Více na: http://www.agumusic.com/news

Polský filmový víkend v DEPO 2015
Uvádí Jan Kastner
28.11. – 17:00, Klempírna
Dluh / Dług, 1999, rež. Krzysztof Krauze, 97 min.

Film natočený podle skutečných událostí přenáší diváky do „divokých“ 90. let. Příběh dvou mladých podnikatelů, kteří se dostanou do lichvářské pasti, je napínavou a strhující studií psychického teroru. Snímek natočil loni zesnulý režisér Krzysztof Krauze, jejž mohou čeští filmoví fanoušci znát i díky MFF Karlovy Vary, kde v roce 2005 zvítězil s filmem Můj Nikifor.

28.11. – 20:00, Klempírna
Štvanice / Obława, 2012, rež. Marcin Krzyształowicz, 88 min.
Drsný příběh partyzánského oddílu za druhé světové války: Jak si zachovat zbytky lidskosti v boji o holý život? Nechronologicky rozvrstvený střih autenticky přibližuje proud zraněného lidského vědomí. V hlavní roli jeden z nejobsazovanějších polských herců současnosti Marcin Dorociński.

29.11. – 17:00, Klempírna
Páté roční období / Piąta pora roku, 2012, rež. Jerzy Domaradzki, 96 min.
Cesta dvou hlavních postav přes celé Polsko je dobrou záminkou k reflexi nad tamní současností. Snímek je portrétem Polska po dvaceti letech demokracie, který přivádí diváky k zamyšlení nad tím, v jaké zemi jsme žili, a v jaké budeme žít „zítra“. Díky tomu, že hrdinové filmu, Barbara a Wiktor, prožili své mládí i dospělý život za komunismu, jejich vnímání je ještě citlivější na mnoho jemných odstínů…

29.11. – 20:00, Klempírna
Bohové / Bogowie, 2014, rež. Łukasz Palkowski, 112 min.
Nejúspěšnější polský film loňského roku přináší výsek ze života kardiochirurga Zbigniewa Religy, který provedl v 80. letech první zdařilou transplantaci srdce v Polsku. Střízlivě, ale působivě natočený portrét vynikající osobnosti, jež se za nepříznivých okolností odvážila měnit panující zásady a zvyklosti.

Mše
29.11. – 13:30, katedrála svatého Bartoloměje
Česko-polská mše svatá
Česko-polská mše svatá s prosbou o požehnání pro oba národy. Mši svatou bude sloužit Mons. František Radkovský, biskup plzeňský.
Po mši svaté jsou přítomni zváni k účasti na varhanním koncertu – “Adventní půlhodinka”, hrát bude Radek Rejšek

Partneři: : Polský institut v Praze, 3KINO, Filmový klub Plzeň, Biskupství Plzeňské 
Vstupenky v předprodeji v síti Plzeňská vstupenka -http://www.plzenskavstupenka.cz​ nebo přímo na místě na recepci DEPO 2015, vstup na jeden film je 50,- Kč

Foto / video

O autorech

Biskupství plzeňské

Plzeňská diecéze římskokatolické církve je druhou nejmladší diecézí v ČR, byla zřízena bulou papeže Jana Pavla II. 31. května 1993. Diecéze je určitá oblast, v našem případě zahrnující západ Čech, kterou spravuje papežem jmenovaný biskup. Prvním a dosavadním biskupem byl jmenován Mons. František Radkovský. 

Plzeň 2015 Evropské hlavní město kultury

 

Plzeň 2015 je hrdým partnerem tohoto projektu.

Filmový klub Plzeň


Filmový klub Plzeň vyvíjí v rámci AČFK (Asociace českých filmových klubů) pravidelnou činnost, pořádá projekce artových filmů, lektorské úvody a besedy. Dále zajišťuje projekce pro studenty a nejmenší diváky a organizuje filmové přehlídky či semináře

Polský institut Praha

Polská historie, věda, film, divadlo, hudba, literatura, výtvarné umění - to jsou oblasti činnosti Polského institutu v Praze, který patří mezi nejstarší polské instituce svého druhu v Evropě.
Dveře Polského institutu jsou otevřeny pro všechny, kteří věří v universalismus kultury stejně pevně, jako v sílu plynoucí z její národní různorodosti.