Yamashita Yosuke & Lotus Position

 
  • Hudba
  • Hlavní program

Legenda japonského avantgardního jazzu a freejazzové nekorektnosti, bouřlivák Yamashita Yosuke, přijede do Plzně úplně poprvé! Přestože při jeho koncertech už nehoří klavíry a ani nevybuchují bomby, jako v jeho nejslavnějším klipu z roku 1972, říká se, že i v sedmdesáti dvou letech dokáže svůj nástroj během vystoupení téměř zdemolovat. Nezbývá než věřit, že na legendárním klavíru značky Steinway & Sons v plzeňském Domě hudby nezanechá jeho živelná energie žádné škody.

Přední místo na japonské hudební scéně si udržuje již od poloviny 60. let, kdy založil legendární skupinu Yamashita Yosuke Trio. Od té doby natočil desítky alb a za svůj umělecký přínos moderní hudbě obdržel od japonského císaře Medaili s purpurovou stuhou a v roce 2012 Řád vycházejícího slunce.

Vystupuje s nejlepšími světovými jazzmany, například s Ornettem Colemanem, Cecilem Taylorem nebo Stanislavem Buninem. Jazzovou hudbu dokázal propojit se symfonickým orchestrem, ale i s tradičními japonskými nástroji, jakými jsou bubny wadaiko či flétna shakuhachi. V současnosti přednáší na Kunitachi College of Music a prosadil se také jako originální esejista. V České republice se představí pouze na dvou koncertech: v divadle Archa v Praze a v Domě hudby v Plzni. Na obou vystoupí společně s duem Lotus Position, které tvoří bubeník Akira Horikoshi a virtuózní hráč na tradiční japonskou flétnu shakuhachi Akihito Obama.

 

Foto / video

Yosuke YAMASHITA & LOTUS POSITION from Jiro KUMAKURA on Vimeo.

O autorech

Plzeň 2015 Evropské hlavní město kultury

 

Plzeň 2015 je hrdým partnerem tohoto projektu.