Everfund a wo—co husovka: Sdílejte nápady i pracovní prostor

02.10.

Plzeň je městem tvůrčích lidí. Aby kreativci mohli svou práci rozvíjet a sdílet, vznikl prostor – virtuální i fyzický  - který jim v tom pomůže.

Na začátku byla tvorba přihlášky na titul Evropské hlavní město kultury 2015, jejíž součástí bylo nastínění projektů, které ve městě zůstanou i po roce 2015. Myšlenka byla jasná - chceme pomáhat lidem rozvíjet jejich kreativitu, znalosti, dodávat odvahu zkoušet nové věci, oslovovat nové publikum, rozšiřovat pojetí o tom, co  je kultura  a umění.

O čtyři roky později zde pod patronací Plzně 2015 funguje mimo jiné crowdsourcingová platforma Everfund i sdílený pracovní prostor wo—co husovka, probíhají umělecké intervence ve firmách KREKR nebo příprava kulturní fabriky v DEPU.

Platforma Everfund.cz se identifikuje s heslem „sdílíme zdroje“ a klade si za cíl propojovat lidi a pomáhat k realizaci nápadů, které by jinak zůstávaly v šuplíku. Crowdsourcing, neboli sdílení zdrojů v komunitě, umožňuje akčním lidem nacházet spolupracovníky a podporovatele, kteří se rádi do projektu zapojí, nebo jej nějak podpoří. Jak? Třeba poskytnutím zeminy na stavbu komunitní zahrady, grafickým zpracováním plakátů na hudební festival, přispěním 250 Kč na natáčení filmu o proměně Plzně, nebo půjčením dodávky na převoz tiskařského stroje…

„Projekt Everfund není jen internetová platforma pro prezentaci vašich projektů, nabízíme hlavně osobní kontakt a konzultace bez ohledu na místo a zaměření projektu. Je jen na nás nebát se vytvořit zajímavé prostředí,“ říká jeho manažer Ondřej Kašpárek.

Mezi úspěšně završené projekty se zařadila například obnova vyhořelé skautské klubovny pro 40 dětí v Českém údolí v Plzni, na kterou se vybralo přes 80 tisíc korun, nebo pomoc s renovací budovy Waldorfské školy Dobromysl. Plzeňský fotoklub vyhnal díky příznivému ohlasu veřejnosti i zájmu médií tmu ze svého nově zřízeného ateliéru zakoupením zábleskových světel. Další desítky projektů sbírají podporu právě teď!

Everfund nabízí i pomoc a radu při přípravě projektů. A protože cílem není jen projekty realizovat, ale vytvářet mezi lidmi funkční a přátelské vazby, které přežijí trvání samotných projektů, v květnu tohoto roku otevřela Plzeň 2015 sdílený pracovní prostor wo—co husovka.

Prostor ve třetím patře bývalé uměleckoprůmyslovky na Husově náměstí se proměnil ze školní třídy v příjemný pracovní prostor, místo pro workshopy a školeni, konají se zde schůzky členů, konzultace k projektům platformy Everfund i pravidelná setkání s názvem Everfund Offline, kde se představují inspirativní projekty. Tyto aktivity se již počátkem roku 2015 rozšíří o vzdělávací a konzultační aktivity v rámci vzniku prvního kreativního inkubátoru v České republice, který bude umístěn v plzeňském Depu. 

„wo—co husovka je sdílený pracovní prostor, kde si chceme poslechnout vaše nápady a pomoct vám realizovat vaše projekty, které můžete snadno prezentovat na internetové platformě Everfund. Vítáme všechny, kteří jsou aktivní a mají chuť proměňovat město. Propojíme Vás a vaše projekty s těmi správnými lidmi,“ doplňuje Michaela Mixová

Coworking wo—co husovka v současnosti využívají lidé napříč obory jako jsou například grafický a produktový design, IT technologie, copywriting nebo marketing. Pokud máš zájem o pomoc při realizaci svého projektu skrze platformu Everfund, zajímají tě akce, které pomáhají propojovat ty správné lidi, nebo jen hledáš příjemné pracovní msto za málo peněz, ozvi se nám!

Foto: Michal Šeba