Evropské hlavní město kultury: Košice se loučí, Plzeň se chystá

19.12.

Zatímco do oficiálního zahájení programu Evropského hlavního města kultury v Plzni v lednu 2015 zbývá o trochu víc než rok, v Košicích proběhlo jeho slavnostní zakončení. Pod heslem „Otevřete si Plzeň v Košicích!“ se na závěrečném ceremoniálu o uplynulém víkendu představil i plzeňský projekt. Jeden z pavilonů v Kasárnách Kulturpark se proměnil v enklávu ryze plzeňské kultury.

Během oficiální části prezentace představili ředitel Plzně 2015 Jiří Suchánek a programový ředitel Jiří Sulženko hlavní obrysy programu Evropského hlavního města kultury pro rok 2015. Prezentace se kromě ředitelů košického projektu a náměstka košického primátora Jána Jakubova zúčastnila i široká veřejnost.

„Jako jednotící téma naší prezentace jsme zvolili Umění a technologie, jeden z našich programových proudů. Můžeme se hrdě odkázat na bohatou historii, dění z pavilonu jsme ale také díky novým technologiím živě streamovali na síti a připravili jsme dílny pro širokou veřejnost. S hosty se tak o našem programu například bavili Spejblové, kteří v průběhu večera převzali roli barmanů i DJů,“ prozradil programový ředitel projektu Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Plzeň  vezla do Košic komiksy s příběhy z historie města, vytvořené studenty Fakulty umění a designu ZČU. V pavilonu probíhaly workshopy výroby polymerových šperků plzeňské výtvarnice Evy Sušanské, filmové animace s plzeňským studiem Animánie, po celý den i noc hrál DJ Diome a páteční večer patřil koncertu plzeňské dvojice Debbi Love slamerky BioMashy.

„Kromě vinylů na mixážním pultu našich DJů se točilo samozřejmě i pravé plzeňské pivo, návštěvníky zaujala originální světelná instalace i travnatý koberec nebo stylizované logo na stropě pavilonu. V interiérovém designu jsme byli důslední, vyzdobili jsme dokonce i záchod novinami o projektu, tak aby se k lidem dostalo co nejvíc informací,“ popisuje Michaela Mixová z týmu Plzeň 2015.

Slovenští organizátoři hodlají v některých projektech a navázané spolupráci s Plzní pokračovat i po roce 2013: „Osobní setkání a diskuse s těmi, kteří v Plzni tvoří program, byly přínosné a přesně to může Košičany do Plzně nalákat. Celkově ta atmosféra v pavilonu působila velmi přátelsky a pomohla přiblížit lidem, co se připravuje v Plzni, i uvolněně probrat možnosti naší další spolupráce,“ hodnotí Christian Potiron za Košice 2013.

Východoslovenská metropole byla letošním nositelem prestižního titulu, udělovaného každý rok dvěma evropským městům. Během svého kulturního předsednictví hostily Košice kolem tří tisíc akcí, součástí projektu byly také investice v řádech milionů eur do obnovy městských čtvrtí a kulturní infrastruktury.