Evropské hlavní město kultury pozvedne celosvětovou Mírovou pochodeň

18.05.

Mezinárodní projekt dobré vůle, Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run, nesoutěžní štafetový běhu olympijského typu s hořící pochodní jako symbolem míru a porozumění mezi lidmi a národy celého světa, přiběhne do Plzně 22. května ráno na náměstí Republiky, aby společně se zastupiteli města, dětmi ze základních škol a dalšími osobnostmi sportovního a společenského života pomohl přispět k posilování atmosféry dobré vůle a pozitivních hodnot ve společnosti. Letošní trasa Peace Run se koná pod záštitou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého.

Tato výjimečná sportovní a společenská událost byla založena filozofem, umělcem a sportovcem Sri Chinmoyem v roce 1987 a je slavnostně zahajována před budovou OSN v New Yorku. Po té mezinárodní tým běžců přináší hořící pochodeň po dobu 8 měsíců do více než 80 zemí světa. Tímto způsobem si každoročně předá pochodeň z ruky do ruky milión lidí.  Mezi ty, kteří tuto pochodeň pozvedli a vyjádřili svou podporu celosvětové štafetě, patří mimo jiné Václav Havel, Pavel Šporcl, Martina Navrátilová, Carl Lewis, Michail Gorbačov, Nelson Mandela, Matka Tereza a další významné osobnosti.

Mezinárodní tým zahájí svou trasu 20. května v Aši, poté poběží přes Cheb, Mariánské Lázně a Plzeň. Dále bude pokračovat přes Přeštice, Švihov a Klatovy do jižních Čech. Odtud mírová pochodeň poputuje přes Moravu do Polska a dále přes Slovensko až na hranici s Ukrajinou. Běh se na své trase setkává se starosty, dětmi a sportovci, kteří jsou srdečně zváni běžet s mezinárodním týmem část trasy nebo si podržet hořící pochodeň.

Slavnostní ceremonie se uskuteční v pátek 22. května v 9.00 na náměstí Republiky.

Po skončení oficiálního přijetí ze strany zastupitelů města a krátkého kulturního programu bude mít každý z přítomných možnost podržet si hořící pochodeň. Veřejnost a zejména sportovci jsou srdečně zváni vyběhnout s mezinárodním týmem a pochodní městem přes obce Radobyčice, Štěnovice a Dolní Lukavice směrem na Přeštice.