Evropský den sousedů oslavily v Plzni tisíce lidí

04.06.

Krásné počasí a nadšení provázely první ročník Evropského dne sousedů v Plzni. Aktivně se na něm podílelo kolem padesátky pořadatelů z dvaceti plzeňských organizací a na sousedských večeřích si pochutnalo odhadem patnáct set strávníků. Velký zájem lidí překvapil i samotné organizátory: „Skutečně nás potěšilo tak silné zapojení veřejnosti do akce, kterou jsme chtěli podpořit vlastní aktivitu místních sdružení i jednotlivců. Cítíme, že se nám podařilo přinést změnu a inspiraci pro oživení venkovního prostoru, kde kdokoliv mohl udělat svou malou kulturní slavnost,“ přibližuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Celodenní akce zahrnovala komentované procházky po různých čtvrtích, komunitní slavnosti a setkání v městských částech i neformální sousedské večeře. Odpolední program probíhal na patnácti místech;  na nejnavštěvovanějších se během dne zastavilo několik stovek lidí. Sousedský jarmark u dobrovolnického centra Totem na Lochotíně přilákal kolem šesti set diváků, účast byla hojná také v Borském parku, kde se o zábavu postaralo občanské sdružení Žonglér. Nezvykle živo bylo na Husově náměstí, kde Alternativní kulturně-vzdělávací centrum Plzeň působící v budově bývalého gymnázia zapojilo místní včetně vietnamské i romské komunity. „Několik ohnisek působilo v místech, která jsou zapojená do programu Pěstuj prostor a lidé sami si tam přejí dostat více života. Kromě Husovo náměstí se podařilo nalákat návštěvníky také skautskému oddílu Střela do Českého údolí, poprvé se otevřelo kulturní centrum Plzeň Zastávka v nepoužívané nádražní budově nad zimním stadionem; zajímavý program se představil také na Skvrňanech v rámci modelového komunitního centra Zeměloď,“ vyjmenovává Marek Sivák z týmu Plzeň 2015.

Nejzajímavějším rysem celého dne byla pestrost jednotlivých akcí. Probíhaly komorní večeře i velkolepé hody, lidé grilovali na ulicích nebo ve dvorech domů, zahlédnout jste mohli i kostýmované účastníky středověké hostiny v centru města. „Všichni spoluorganizátoři mají náš velký dík za zapojení, bez jejich energie a nápadů by Den sousedů neproběhl v tak pestré šíři. Na hladkém průběhu dne mají důležitý podíl také dobrovolníci. Studenti převážně ze Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu v Plzni pomáhali s koordinací procházek i odpoledního programu, fotodokumentací a zjišťovali zpětnou vazbu spokojenosti návštěvníků,“ doplňuje Soňa Rychlíková za Plzeň 2015.

Kdokoliv se Dne sousedů zúčastnil se svým fotoaparátem a podařilo se mu zachytit hezkou atmosféru či momentku, má možnost zapojit se do soutěže o nejzajímavější snímek. Do 15. června mohou lidé posílat fotografie s minimální velikostí 2MB na email sousede@plzen2015.cz. Odborná porota vybere 20 nejzajímavějších fotografií, které se představí veřejnosti na venkovních panelech ve Smetanových sadech v průběhu srpna 2014.