Jaký byl Anděl Fest 2014?

21.10.

Pod mottem „Město vytváříme společně!“ proběhl ve dnech
17. - 19. října 2014 první ročník dobrovolnického festivalu projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 „Anděl Fest“. Jeho cílem bylo zkrášlení a čištění veřejného prostoru města Plzeň předtím, než sem v příštím roce zavítají tisíce návštěvníků.  Více než 300 zapojených dobrovolníků se během tří dnů věnovalo dvacítce míst po Plzni.

1) V rámci Anděl festu se podařilo vyrobit 6 nových nájezdových plošin pro vozíčkáře.

S vytipováním míst nám pomáhala organizace Vozíčkáři Plzeňska, dr. Valina z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a Ing. Hájek ze SOU stavebního v Plzni. Toto učiliště rampy pod vedením Ing. Hájka rovněž vyrobilo a patří jim tak největší dík.

3 rampy umístěny v přízemí Chotěšovského domu (Národopisné muzeum), 1 rampa ve vstupu Restaurantu La Provence el Cid.

Další rampy byly vyrobeny pro Galerii města Plzně a Pivovarské muzeum. Ty byly před budovami umístěny dočasně v rámci Andělfestu, nyní jsou k dispozici na požádání v případě potřeby (je dobré návštěvu vozíčkáře předem objednat).

2) Vymalovalo  a odekorovalo se 5 obrovských ploch: podchod u ZOO pod Karlovarskou třídou, podchod u divadla Alfa pod Rokycanskou třídou, mostní pilíře v Podmostní ulici vedle sídla organizace Ponton, zeď lemující vstup do podchodu u hlavního vlakového nádraží, Fresh Air Gallery na  konci Reslovy ulice.

3) Natřelo se přes 40 laviček v Borském lesoparku

4) Uklidilo se několik desítek čtverečních metrů v Borském parku a u Košuteckého jezírka

5) Přispěli jsme k obnově památníku obětem holokaustu v Zahradě vzpomínek u Staré synagogy

6) Na bývalé městské plovárně se vyrobil dětský nábytek, skluzavka, houpačky, natřela se vrata, obrousil a nalakoval bar a vyrobilo další vybavení pro příští sezónu, plovárna se zazimovala, otevře zase na jaře

7) V Ledcích se prořezalo a štěpkovalo dřevo v okolí mlýna v rekonstrukci

8) ZŠ – několik desítek žáků základních i středních škol se chystalo natírat ploty a zvelebovat okolí školy, ale kvůli dešti se provedení muselo přesunout do následujících dní; ZŠ Božkov stihla už v předstihu natřít zahradní altán a s dalším bude pokračovat, až se počasí zlepší

9) Doprovodný program: proběhla diskuse sousedé 55+ v Meeting pointu zaměřená na dobrovolnictví seniorů, předaly se ceny Křesadlo a všichni nominovaní dobrovolníci dostali jako poděkování dárky od partnerů, města a kraje; následně si vybírali z nabídky 20 dobrovolnických programů (většinou) místních neziskových organizací; proběhlo mistrovství ČR v simulované střelbě i za asistence dobrovolníků Anděl Festu, úspěšně proběhl první večer s platformou TEDx, který hostil mnoho zajímavých osobností a příprava se neobešla bez silných rukou dobrovolníků Anděl Festu, proběhl festival Recept na podporu domu na půl cesty Bójka…

10) Ozvěny anděl festu – aktivity, které nebylo možné uskutečnit v pátek 17.10 kvůli nepřízni počasí (práce v okolí základních škol a spš dopravní) se uskuteční v nejbližších dnech a týdnech, vše budeme sledovat a dokumentovat;
24.10. také proběhne dobrovolnický den společnosti Doosan Škoda Power, v rámci kterého více než 50 dobrovolníků naváže na Anděl Fest a budou: čistit zeleň u Košuteckého jezírka, okolo Chlumu a v parku Potoční na Doubravce a také budou pomáhat opět Ledovci, o.s. v Ledcích a s výrobou městského mobiliáře k světu.

 

Počet zapojených dobrovolníků do Anděl Festu se registrovalo více než 100 jednotlivců z široké veřejnosti, zhruba 2/3 opravdu přišli a zapojili se, 1/3 se omluvila kvůli nepřízni počasí a rodinným záležitostem. Pokud budeme počítat všechny školy, zapojené lidi z týmu Plzeň 2015 a zaměstnance Doosanu, dostáváme se nad 300 zapojených dobrovolníků!

Do Anděl Festu se zapojilo přes 30 neziskových organizací, 2 firmy uvolnily své zaměstnance pro dobrovolnictví v rámci Andělfestu: Česká spořitelna – v Ledovci 17.10. a Doosan 24.10., další formou se zapojilo několik partnerských firem (pekařské výrobky od firmy Malinová, další firmy poskytly slevu na materiál…)

Prohlédněte si fotoalbum z Anděl Festu.