KolemPlzne.cz zvítězilo v soutěži o nejlepší projekt dopravních alternativ

11.11.

Festival OPEN UP! otevřel téma trvalé pozitivní proměny města za pomocí kultury. V rámci něj se uskutečnila soutěž nazvaná MOVE UP!, která hodnotila zajímavé přístupy, jak zlepšit jinou než automobilovou mobilitu Plzni. Nejlepším řešením pro Plzeň se nakonec stalo půjčování kol prostřednictvím SMS. Soutěž MOVE UP! vyhlásila Plzeň 2015 o.p.s., s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzně ve spolupráci s Aspen Institute Prague. Pětičlenná porota, složená ze zástupců organizátorů i odborníků na mobilitu a proměnu veřejného prostoru, hodnotila čtyři prezentace – návrh instalace houpaček na plzeňských zastávkách Michala Bryxího a Ivany Kozlové, návrh longboardu studentky FDU Moniky Bartošové, rozšíření aplikace na shromažďování občanských návrhů na zlepšení veřejného prostoru lepsimisto.cz do Plzně a projekt na sdílení kol kolemplzne.cz.

Vítězným se stal projekt kolemplzne.cz. „Jsme moc rádi, že jsme v soutěži zvítězili a ještě více rádi, že se v Plzni tato soutěž konala. U nás potřebujeme neotřelá dopravní řešení jako sůl a větší využívání kol může být jedním z nástrojů, jak město neodvratně změnit k lepšímu,“ uvedl Petr Pelcl, hlavní postava projektu kolemplzne.cz. „Získaných 25 tisíc korun použijeme na rozvoj software tak, abychom od začátku příští sezóny, tedy od 1. března 2015, byli schopni zajistit půjčování a vracení kol prostřednictvím sms. Naše služba už nebude exkluzivně jen pro majitele chytrého telefonu připojeného stále na internet, ale konečně úplně pro každého,“ dodává Petr Pelcl.

Projekt kolemplzne.cz je nezávislou neziskovou iniciativou, jehož cílem je změnit způsob, jak je město svými obyvateli prožíváno prostřednictvím alternativního způsobu dopravy po městě Plzni. Jde o projekt sdíleného využívání jízdních kol, která jsou v ulicích města k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu bez nutnosti kola půjčovat a vracet na pevných stanovištích, to vše za velmi nízký poplatek ve srovnání se všemi ostatními placenými druhy dopravy. 

V současnosti projekt vypadá takto:

  • 35 nových kol vybraných speciálně pro provoz ve městě (3-stupňová převodovka, široké sedadlo, nosič, košík).
  • Webová aplikace jako platforma pro půjčování a vracení kol, která funguje v každém mobilním telefonu v obvyklém prohlížeči viz. www.kolemplzne.cz
  • Pravidelný servis, kdy je zajištěn profesionální placený pracovník, který je schopen každodenní údržby
  • Služba je k dispozici vždy od 1/3 do 30/11
  • 2 základní tarify pro registrované uživatele: 1 měsíc = 100 Kč, 1 rok = 600 Kč, promo-akce zdarma (např. cyklojízda a další). 

Ilustrační foto: Pixabay.com