Letní barokní festival zahájí koncert v Mariánské Týnici

19.05.

Do vybraných barokních památek a míst v Plzeňském kraji se během prázdnin opět vrací kulturní program, který navazuje na úspěšný festival 9 týdnů baroka. Slavnostní zahajovací koncert obstará hobojista Vilém Veverka za doprovodu Ensemble 18+ už 15. června v Mariánské Týnici. Letní zážitky pro rodiny s dětmi, zájemce o barokní kulturu a pro domácí i zahraniční návštěvníky připravuje přes 20 regionálních pořadatelů a koordinuje Plzeň 2015. Pro diváky je připravená vážná hudba, divadlo a průvody, tanec, tradiční gastronomie, vůně nebo iluminace památek.

Letos jsou pro diváky připraveny čtyři komponované barokní slavnosti ve Františkánském klášteře spravovaném Muzeem Českého lesa v Tachově (15. 7.), Zámku Hrádek u Sušice (22. 7.), na zámku Zelená hora (20. 8.) a v Manětíně (26. 8.). Na každou z nich vyráží autobus z Plzně a pro diváky je připravena speciální prohlídka památek, barokní hudba i oblíbené barokní ohňostroje. Všechny další prázdninové víkendy zaplní programem řada regionálních partnerů, kteří pokračují inspirování projektem 9 týdnů baroka z roku 2015.

Festival zahájí 15. června otevírací koncert v kostele Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici se souborem Ensemble 18+, který měl vloni velký úspěch s Gabrielou Demeterovou. Letos jako sólista vystoupí vynikající hobojista Vilém Veverka s unikátním celovečerním programem koncertů pro hoboj od Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha. Centrum Baroka zároveň otevírá výstavu věnovanou Janu Blažeji Santinimu. Program v Týnici doplní i taneční Skupina historického tance Arvena nebo Plzeňský fanfárový soubor, večer zakončí oblíbený barokní ohňostroj. Novinkou letošního festivalu je pravidelná autobusová doprava na všechny barokní slavnosti, která bude vyjíždět z plzeňského náměstí Republiky.

I letos bude na vybrané akce zajištěna hromadná autobusová doprava. Jízdenky spolu se vstupenkami je již nyní možné zakoupit na portálech GoOut.cz a Plzeňská vstupenka, případně osobně v informačních centrech města, Plzeňského kraje či v DEPO2015. Ceny vstupného se pohybují od 100 do 270 korun, v prodejích jsou i zvýhodněné balíčky zahrnující vstupné, jízdné i uzavřené prohlídky vybraných památek a další benefity za 300 nebo 350 korun.

Vybrané akce z programu:

15. 6. Mariánská Týnice – zahajovací koncert

15. 7. Tachov – barokní slavnost

22. 7. Zámek Hrádek u Sušice – barokní slavnost

20. 8. Zelená hora u Nepomuka – barokní slavnost

26. 8. Manětín – barokní slavnost

Praktické informace:

Autobusy budou odjíždět ve stanovené časy od Informačního centra Plzeňského kraje (náměstí Republiky 17, Plzeň)

Jako součást balíčku vstupného a jízdného získáváte možnost navštívit uzavřené prohlídky vybraných památek, autobusovou dopravu, přípitek a další benefity.

Cena balíčku:

  • 300,- Kč (Muzeum Českého lesa Tachov, Zámek Zelená Hora, městská barokní slavnost Manětín)
  • 350,- Kč (Zámek Hrádek u Sušice)

Partneři: Plzeňský kraj, Ministerstvo kultury ČR, Město Plzeň, Czech Tourism, Boels, Český rozhlas Plzeň. Založeno jako součást projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Vstupenky v prodeji na: www.plzenskavstupenka.cz a www.goout.cz

 

Vilém Veverka

Vilém Veverka je jedním z nejrespektovanějších českých hobojistů. Dva roky účinkoval v proslulé Berlínské filharmonii (Karajan Stiftung), zúčastnil se jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Tokyo /Sony Music Foundation (2003). Jako sólista vystupuje s významnými českými orchestry, např. s Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno, FOK, SOČR ad., ze zahraničních orchestrů jmenujme Tokyo Philharmonic Orchestra, Bayerisches Kammerorchester či Budafok Orchestra Budapest.