Mladí tanečníci z 10 zemí Evropy bojují v Plzni o start mezinárodní kariéry

17.06.

Tři tanečníci a sedm tanečnic z deseti zemí Evropy se tento pátek utká v mezinárodním finále soutěže Eurovision Young Dancers. Slavnostní večer z Nového divadla v Plzni bude moderovat Libor Bouček. Finále, které uvidí diváci i v dalších devíti zemích, odvysílá Česká televize v přímém přenosu v pátek 19. června od 20 hodin na svém druhém programu. Soutěž je součástí programu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015.

V pátek se Plzeň jakožto Evropské hlavní město kultury 2015 stane alespoň na chvíli tanečním centrem Evropy. Reprezentanti z deseti zemí se zde totiž utkají o vítězství v soutěži Eurovision Young Dancers. Tanečníky z Albánie, Malty, Německa, Nizozemí, Norska, Polska, Slovenska, Slovinska, Švédska a České republiky, kteří vzešli z národních kol, při finále ohodnotí porota, v níž zasednou Jiří Bubeníček, vítězka soutěže z roku 1993 Zenaida Yanowski nebo známá kanadská hip-hopová performerka Alexandra „Spicey“ Landé.

Evropská soutěž pro začínající tanečníky, kterou letos ve spolupráci s Evropskou vysílací unií organizuje Česká televize, má již třicetiletou tradici. Účastní se jí mladí tanečníci ve věku od šestnácti do jednadvaceti let napříč jednotlivými žánry. Českou republiku v klání zastoupí sedmnáctiletá Helena Nováčková, která se vedle klasického baletu snaží své výrazové prostředky rozšiřovat také o akrobacii, jazz dance a výrazový tanec.

Soutěž mladých tanečníků není jen soubojem o to, kdo se stane celkovým vítězem. Umístění ve finálovém kole je pro ně už často začátkem jejich mezinárodní kariéry. Těší mě, že právě v roce, kdy je Plzeň Evropským hlavním městem kultury, jim můžeme tuto příležitost otevřít v České republice,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Tanec má v programu Evropského hlavního města kultury četné zastoupení. V rámci sezony nového divadla a tance jsme v lednu zde uvedli skvělé představení Les Slovaks, díky spolupráci s Tancem Praha v Plzni vystoupil špičkový soubor Sasha Waltz & Guests, za měsíc uvidí diváci v Novém divadle zcela nové představení baletních mistrů Jiřího a Oty Bubeníčkových, z nichž jeden je na Eurovizi v roli porotce, “ dodává ředitel marketingu projektu Plzeň 2015 Radovan Auer.