Návštěvníky čeká na zahájení adrenalin i slavnostní průvody

17.01.

Umělecký ředitel Barcelonské cirkusové školy Roberto Magro, britský spisovatel a scénárista Frank Cottrel Boyce, který naplánoval zahajovací ceremoniál londýnské olympiády a jehož film Koleje osudu s Nicole Kidman a Coline Firthem právě vstupuje do světových kin či Marko Ivanovič, jeden z nejvýraznějších současných českých spisovatelů a dirigentů - to jsou jen některá ze známých jmen, která se mají podílet na zahájení projektu Plzeň - Evropské město kultury 2015. Umělecký šéf projektu Petr Forman naplánoval na začátek události několik průvodů, které mají symbolizovat jak řeky, na jejichž soutoku město leží, tak i základní myšlenky celého projektu. Forman věří, že se do zahájení zapojí celá Plzeň.

Zahájení se z náměstí přelije do ulic

Chvíle napětí přinese účast švýcarského provazochodce Davida Dimitriho, kterého doprovodí další domácí i zahraniční umělci a akrobaté. Večer, který odstartuje projekt Evropského hlavního města kultury, bude plný hudby, obrazů, napětí a emocí.Oslavy se poté přesunou i do okolních částí města – jak venkovních, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, tak i do prostor historických domů, dvorků, kulturní sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a hudebních klubů. 

Plzeň zažije po celý rok na 650 akcí

Plzeň 2015 nabídne po celý rok přes 50 velkých kulturních událostí ve veřejném prostoru a přes 600 dalších akcí. Žánrově se program rozprostře od divadla, přes hudbu, výstavy, architekturu, tanec, performance, výtvarné instalace až po komunitní programy a vzdělávací projekty.