Plzeň – Zastávka: Zastavte se na kus inspirace

20.08.

Po trati na Železnou rudu ještě ani nestačíte vyjet z Plzně, a už abyste vystupovali. Plzeň – Zastávka už neslouží k prodeji jízdenek.

Pokladnu proměnila trojice Petra Plucnarová, Petra Štěpánová a Helena Šimicová Dienstbierová na malou kavárnu s dílnou na vazbu knih a čekárnu na malou galerii. Otevřeno je zatím každý čtvrtek odpoledne a navečer, ale to jen proto, že se tahle romantická lokálka postupně rozjíždí a stále ještě nabírá cestující i posádku.

Krásnou budovu si dámy pronajaly od Českých drah, zašlý interiér proměnily k nepoznání a přitom zachovaly všechny podstatné detaily staré železniční stanice z roku 1876. „Chceme budovat komunitu lidí, kteří s námi budou Zastávku sdílet. Všechno teď vzniká ve spolupráci, organicky, lidé se postupně nabalují a rozjíždíme se zlehka,“ říká Petra Štěpánová.

Všechno je tu vlastně naprosto osobní. Rodiče přivezli Petře Plucnarové staré tiskařské mašiny z Moravy a přímo na nich budou probíhat workshopy vazby knih. Vedle toho ještě Petra Plucnarová vaří a peče domácí dobroty s Radkou Šámalovou a z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že při ochutnávání určitě nezůstanete u jednoho kousku. Honza Dienstbier má v malé galerii křehkou výstavu kreseb inspirovaných a vlastně také vytvořených jízdou ve vlaku, na září s Helenou chystají další z kreseb a fotek.

Zastávka zve k tomu, abyste se zastavili, zpomalili a chvíli pracovali rukama a spolu s ostatními. Z Do-it-yourself je Do-it-yourself-with-others. Takový koncept společné městské dílny je otevřeným prostorem pro vaše nápady, akce a projekty. V Zastávce jsou připraveni půjčit vám prostory pro výstavy, umělecké dílny, autorská čtení nebo filmové projekce. Na Zastávce je dětský koutek a pojízdná mašinka od sochaře Benedikta Tolara, ve které si děti hrají. Kousek od zastávky je dětské hřiště.

Pro veřejnost je pravidelně otevřeno každý čtvrtek od 15:00 do 22:00 hodin. V ostatní dny je možné se individuálně domluvit. V případě zájmu pište na pstepanova@seznam.cz.

​ 

Nejbližší plánované akce v Zastávce jsou:

- Zelené Zastávky díky Pěstuj prostor - výroba laviček a zeleň (Jan Ret a Alena Lehmannová) - 19. a 20. září

- představení v rámci mezinárodního festivalu Divadlo,  JOHAN o.s. uvede Vaňku, člověče! - 10. září od 20:30

- přednášky a diskuse s projektem Skryté město
 

Další podobné projekty hledejte a podporujte na www.everfund.cz.

Foto: Michal Šeba