Představení programu Evropského hlavního města kultury v Praze

06.12.

I když do oficiálního zahájení projektu Evropské hlavní město kultury 17. ledna 2015 zbývá něco přes rok, hlavní program je z téměř z 90 procent naplánovaný a potvrzený. Celkově bude čítat přes 50 velkých kulturních událostí a kolem 600 dalších akcí, které se budou odehrávat ve všech částech města, v kulturních institucích i veřejném prostoru. Na většině z nich spolupracuje Plzeň 2015 s místními, národními i zahraničními pořadateli, institucemi a partnery. Žánrově se program rozprostře od divadla přes hudbu, výstavy, architekturu, tanec, performance, instalace ve veřejném prostoru až po komunitní akce, vzdělávací projekty a setkání.

Přerod Plzně v kulturní metropoli České republiky začne na podzim roku 2014, kdy v centru zakotví Manège Carré Senart, magická manéž Francoise Delarozière. Plzeň bude teprve devátým městem světa, kde se manéž představí.

Samotný program odstartuje v lednu vystoupení špičkového švýcarského provazochodce a akrobata Davida Dimitriho, v únoru se město rozzáří několikadenním festivalem světla. Na březen je plánované slavnostní otevření Kulturní fabriky v bývalém pivovaru Světovar, která se se svými čtyřmi variabilními sály stane prostorem pro živé umění, umělecké rezidence a místní komunitu. V roce 2015 bude Světovar hostit divadelní koprodukce s Théâtre Le Manège z Monsu a dalšími partnery. V dubnu se různé tovární areály po městě promění v umělecké prostory při akci Továrny na představivost. V květnu si Plzeň připomene 70. výročí osvobození americkou armádou velkolepými Slavnostmi svobody.

Květen a červen budou kromě toho hlavními měsíci, kdy umění „obsadí“ veřejný prostor dočasnými výtvarnými instalacemi, sousedskými slavnostmi nebo otevíráním dosud neobjevených míst. V létě se mohou nejen Plzeňané, ale i návštěvníci města těšit na multižánrový festival Živá ulice a v Plzeňském kraji na akci 9 týdnů baroka, rozsáhlý program živých uměleckých akcí v prostředí unikátních barokních památek. V září doplní Mezinárodní festival Divadlo nově založená přehlídka nového cirkusu, která se stane součástí sezony tohoto oblíbeného žánru. Celý rok oživí náměstí i plzeňská sídliště přední evropská jména nového cirkusu, jako je například Les Colporteurs nebo Cirque Trottola. Program Divadla J. K. Tyla obohatí také současné divadlo a tanec.

Archa_publikum

Velkou pozornost věnujeme ve spolupráci s místními pořadateli výstavám, které připomenou významné osobnosti spojené s městem. Dílo Jiřího Trnky přiblíží výstava pro rodiče a děti inspirovaná slavnou Zahradou, kterou připravují Trnkův syn Jan a vnuk Matyáš. Západočeská galerie představí díla velkých umělců mnichovské secese a průkopníky avantgardy ze sbírek muzea Villa Stuck v Mnichově a galerie Lenbachhaus, mezi kterými nebudou chybět taková jména jako Gabriel von Max, Franz von Stuck, Vassily Kandinski, Paul Klee a další členové skupiny Der Blaue Reiter, ale také čeští zástupci secese a moderny, kteří v Mnichově ve stejném období žili a tvořili. Z Nového Zélandu poprvé do Evropy Západočeská galerie přiveze jedinečnou sbírku maorských portrétů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera. Západočeské muzeum připomene odkaz světově proslulého designéra Ladislava Sutnara. Ve speciální prohlídkové trase budou zpřístupněny unikátní bytové interiéry architekta Adolfa Loose v Plzni. Pod dohledem Matěje Formana také vzniká výstava aktuálního loutkářského umění z celé Evropy. Tovární areál Plzeňského prazdroje oživí přehlídka současného světového designu.

Nezapomeneme také na hudbu a koncerty. Konkrétní jména budeme průběžně zveřejňovat v roce 2014.

Evropské hlavní město kultury má za cíl přispět také k rozvoji celého regionu. Plzeň 2015 se tak zaměří na tři témata pro západní Čechy typická a zároveň ne dostatečně objevená: industriální dědictví, umění v krajině a barokní památky, které ožijí hudebními vystoupeními a celotýdenními programy. Ve spolupráci s Výzkumným centrem průmyslového dědictví vzniká také průvodce po industriálních památkách. Ve spolupráci s Fakultou umění a designu ožívají uměním opuštěné kostely v sudetském příhraničí.

Plzeň 2015 nezapomene ani na menšiny a obyvatele všech národnostních i věkových kategorií. Například projekt Chaloupka strýčka Toma zapojuje už od konce roku 2013 do tvůrčích dílen cizince žijící v Plzni; jako poctu seniorům a vzdání holdu stáří připravuje choreograf Peter Jaško na rok 2015 vystoupení k příležitosti Sletu sokolů v Plzni.

Důležitým kritériem při tvorbě programu je jeho dlouhodobá udržitelnost. Odkaz projektu Evropské hlavní město kultury pro Plzeň by měl přetrvat i do budoucna. Kromě projektů, které mají ambice pokračovat i po roce 2015 (návrhy na zlepšování míst Pěstuj prostor, webová platforma na získávání zdrojů EVERFUND, Kreativní inkubátor na Světovaru aj.) město Plzeň také paralelně investuje do infrastruktury: vloni v září proběhla revitalizace sportovišť a promenády ve Štruncových sadech, staví se nová moderní budova pro Divadlo J. K. Tyla, která přivítá první diváky již příští podzim.

Celkový rozpočet projektu činí 420 milionů korun. Hlavními donátory jsou město Plzeň, Ministerstvo kultury ČR, Evropská unie a Plzeňský kraj. Nadále probíhají jednání o spolupráci s privátním sektorem.

Během prezentace jsme také představili Knihu I, která prozrazuje první část programu na rok 2015. Kniha I je ke stažení zde.