Představili jsme projekt v Mnichově. Chystáme spolupráci mezi umělci napříč hranicemi či výstavu děl německé secese

18.12.

„Plzeň 2015 demonstruje to, co nás Evropany dělá silnými: Vážíme si tradice a jsme otevřeni světu. Pečujeme o naše kulturní dědictví a hledáme nové, kreativní cesty do budoucnosti. Češi pozvali své sousedy z Východního Bavorska, aby oslavili rok 2015 společně s nimi. Nejen jako návštěvníci, nýbrž jako spolutvůrci. Umělci z Bavorska okouzlí v Plzni jako hlavním městě kultury publikum ze všech koutů Evropy. Hudebníci díky koncertům na obou stranách hranice vybudují akustické mosty. Z Řezna mohou milovníci kultury cestovat do Plzně „Vlakem za kulturou“. Budeme pečovat o vynikající vztahy s našimi českými sousedy a nadále je prohlubovat. Plzeň 2015 nám k tomu dává obrovskou příležitost. Chopme se společně této šance – pro česko-bavorské přátelství, pro mír a svobodu v Evropě,“ vyzvala v úvodním projevu bavorská státní ministryně pro evropské záležitosti Beate Merk  na první oficiální prezetnaci Evropského hlavního města kultury v Mnichově. Představitelé města, kraje, projektu Plzeň 2015 a různých kulturních institucí přiblížili program hlavních kulturních akcí roku 2015, zajímavé turistické cíle města i kraje, ale také přeshraniční spolupráci mezi Plzní a Bavorskem.

Právě mezinárodní spolupráce je jedním z pilířů projektu Evropské hlavní město kultury. Chystá se například výstava s názvem Mnichov: Zářící metropole umění, která se  uskuteční od ledna do března 2015. „Rádi bychom v Plzni představili Mnichov jako jednu z nejvýznamnějších uměleckých metropolí v Evropě v letech 1870-1918. Na výstavě budou zastoupena díla umělců, reprezentujících například slavnou Mnichovskou malířskou školu propojenou s mnichovskou akademií, mnichovský Jugendstil i avantgardní hnutí skupiny Der Blaue Reiter, a to ze sbírek Städtische Galerie im Lenbachhaus und Kunstbau a muzea Villa Stuck. Jsou mezi nimi taková jména jako Gabriel von Max, Franz von Lenbach, Franz von Stuck, Lovis Corinth, Vassily Kandinski, Paul Klee a další. Na dynamické proměně mnichovské umělecké scény se podílela také celá řada významných českých autorů, např. Václav Brožík, Alfons Mucha, Luděk Marold, Jakub Schikaneder a mnozí další, kteří zde studovali nebo dlouhodobě působili“ uvádí ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.

Prezentaci Plzně v Mnichově pořádali České centrum Mnichov, Generální konzulát České republiky v Mnichově a Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 a ve spolupráci se Spolkem Adalberta Stiftera, agenturou Czech Tourism, Ministerstvem kultury České republiky, Plzeňským krajem a Villou Stuck.