Registrujte se do mezinárodní školy umění

26.03.

Fakulta umění a designu Západočeské univerzity v Plzni pořádá již desátý ročník mezinárodní letní školy umění ArtCamp. Ta opět přináší širokou nabídku kurzů pro veřejnost od začátečníků po pokročilé, z níž si vyberou zájemci o tradiční i moderní výtvarné techniky.

 

„ArtCamp 2014 se bude konat v termínu 7. - 25. července a zájemci mohou vybírat ze čtyřicítky kurzů, což je nejvíce v dosavadní historii letní školy. Ta se bude opět konat v inspirativních prostorách Fakulty umění a designu a výuku povedou místní pedagogové a deset hostujících umělců z USA, Polska, Německa, Srbska a Portugalska,“ říká provozní ředitelka letní školy Lenka Kodýtková.

 

Kurzy jsou vhodné pro každého, kdo si chce zpestřit léto a strávit až tři týdny v mezinárodním a kreativním prostředí. Méně zkušení účastníci zde mohou objevit nebo prohloubit svůj talent, ti pokročilejší získají nové zkušenosti a dovednosti od profesionálních výtvarníků. Pro zájemce o studium umění na vysoké škole pak kurzy letní školy představují vhodnou součást přípravy na talentové zkoušky.

 

„Jako každý rok, i letos jsme pro naše účastníky připravili řadu atraktivních novinek. Mohou si například vyzkoušet tvorbu animovaného filmu, navrhnout design hračky nebo nábytku, naučit se dvě japonské techniky tisku ze dřeva, malovat papírem, vytvořit design počítačové hry a prověřit své pohybové schopnosti v novém kurzu zaměřeném na taneční umění,“ dodává Kodýtková.

 

ArtCamp poprvé ve své historii přináší kurz zaměřený na pohybové umění. Týdenní soustředění představí účastníkům tanec jako prostředek vyjádření, který se skládá ze tří základních principů, jimiž jsou prostor, čas a pohyb. Taneční kurz není zařazen do letošní nabídky náhodou. Fakulta umění a designu v loňském roce realizovala několik projektů, které unikátním způsobem propojily svět výtvarného a dramatického umění a tímto směrem bude i nadále pokračovat.

Při naplnění kapacit proběhne v průběhu tří červencových týdnů celkem 40 výtvarných kurzů včetně třítýdenního kurzu Fashion designu šitého na míru studentům partnerské školy Miami University z USA. Výsledky práce amerických studentů, kteří budou tvořit pod vedením doc. Krbcové, budou na konci letní školy prezentovány během módní přehlídky.

 

Vedle horkých novinek mohou zájemci samozřejmě vybírat z nabídky dalších už tradičních kurzů i přípravných kurzů k přijímacím zkouškám. Naučí se například vytvářet loga a interaktivní animace, vyrábět a dekorovat předměty z porcelánu, ručně vázat knihy, vyzkouší si různé role před i za kamerou, přetvoří prostor pomocí světla a hudby, zdokonalí své kresebné dovednosti, stanou se tvůrci komiksů i návrháři obuvi, vyrazí fotografovat krajinu i architekturu a mnoho dalšího.

 

„Zájemci se mohou hlásit přes registrační formulář na webu letní školy. Mezní termín pro přihlášení je sice až v polovině května, vážným zájemcům ale doporučuji, aby si pospíšili – kurzy mají omezenou kapacitu a rychle se plní,“ upozorňuje Kodýtková.

 

Hostující umělci

ArtCamp si již nelze představit bez hostujících umělců. V letošním roce jich přivítáme hned deset:

  • Marco Ginoulhiac z University of Porto přijede vyučovat kurz designu hraček. Inspirací se pro jeho studenty stanou mimo jiné i hračky z dílny Ladislava Sutnara.
  • ve spolupráci s Mezinárodním bienále kresby Plzeň ArtCamp nabízí kurz kresby prof. Pawla Frackiewicze z Akademie výtvarných umění ve Wroclawi. Účastníkům svého kurzu mimo jiné představí i méně známou japonskou techniku tisku ze dřeva Mokulito.
  • z Akademie výtvarných umění v Lodži přijedou hned dva hosté - prof. Wieslaw Karolak povede kurz plenérové kresby a malby. Jeho kolega Tomasz Kawelczyk bude vyučovat tradiční japonský deskotisk neboli techniku Moku Hanga.
  • po roce se do Plzně vrátí pedagogové partnerské Miami University (USA). Samantha Skelton opět povede kurz zaměřený na design šperku a její kolega John Humphries se tentokrát zaměří na tvorbu koláže kombinovanou technikou.
  • umělecká sklářka Sandra Gross z amerického Cincinnati bude společně s doc. Vogelem vyučovat v kurzu designu šperku pro pokročilé. Hostovat bude v kurzu i Susan Ewing z Miami University.
  • Mgr.A. Mira Antonović je původem srbská umělkyně žijící a tvořící v Praze, která účastníkům letní školy představí méně známou techniku malby papírem, při níž hraje hlavní roli papírovina.
  • Speciálním hostem letní školy ArtCamp bude letos Marcus Dreβen, držitel Ceny Ladislava Sutnara a pedagog Akademie výtvarných umění v Lipsku (Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig), který pro účastníky letní školy připraví přednášku a navštíví jako host i několik kurzů.

 

Jako vždy bude pro účastníky letní školy v létě připraven i doprovodný program, kde nebudou chybět vernisáže, kulturní aktivity, výlety, přednášky a mnoho dalšího.

 

Zájemci o bližší informace se mohou podívat na

www.fud.zcu.cz/artcamp

nebo si ArtCamp najít na Facebooku.