Rock for People Europe míří do Plzně

09.12.

→ Jaké je oficiální datum Rock for People Europe v Plzni a kde se odehraje?

Speciální evropská edice se odehraje 3. až 5. července 2015 v Plzni v rámci Evropského hlavního města kultury v areálu kreativní zóny DEPO2015 - bývalého depa Městských dopravních podniků, kulturního centra Papírna a okolí řeky Radbuzy. Festival dostane městskou podobu.

→ Co to znamená „městský festival“ a co městu přinese dobrého?

 „V okolí DEPO2015 bude po tři letní večery živo, pro rezidenty ale samozřejmě chystáme zvýhodněné vstupy. Prostor v blízkosti centra jsme zvolili i s ohledem na to, že naším úkolem je přilákat lidi do města. Chceme, aby návštěvníci festivalu mezi kapelami vyrazili na prohlídku města, šli se podívat do Loosových interiérů, na exkurzi do pivovaru, dali si oběd v některé z vyhlášených plzeňských hospůdek. Pokud by se festival konal za městem, tento úkol nesplníme. S pořadateli Rock for people se bavíme o tom, že přímo na festivalu bude fungovat infocentrum, kde návštěvníci budou moci získat informace o městě či i přímo si objednat prohlídky. To výrazně zvýší ekonomický přínos festivalu pro město, stejně jako příjmy z ubytování a dalších služeb,“ vysvětluje programový ředitel Jiří Sulženko. 

→ Proč se zvolil tento formát?

„Bereme rok 2015 jako jedinečnou příležitost otestovat v Plzni nový formát akce, který nemá v České republice obdoby. Že je „městský festival“ správná úvaha ale ukazuje například v podobném duchu organizovaný festival Lolapalooza, který se příští rok poprvé představí v Berlíně. Rock For People Europe zároveň považujeme za správnou odpověď na oprávněný požadavek veřejnosti na velkou hudební akci, který jsme po celou dobu příprav intenzivně vnímali. Věříme, že si Plzeň vezme festival za svůj a rokem 2015 zde neskončí. A kromě toho areál bývalého depa Městských dopravních podniků, který v příštím roce otevíráme jako Kreativní zónu DEPO2015, budujeme především pro výstavy a kreativní dílny i koncerty nejen pro rok 2015, ale s vizí do budoucna," říká programový ředitel Jiří Sulženko. 

→ Jaké interprety budou organizátoři na festival zvát a kdy budou známá první jména?

Na prvním ročníku Rock for People Europe v Plzni vystoupí mezi šedesátkou a sedmdesátkou účinkujících ze všech států Evropské unie; cílem je představit, co se děje zajímavého na poli současné hudby v různých zemích. První jména interpretů budou potvrzená na začátku roku 2015. „Náš tým bere příležitost zapojit se do programu Evropského hlavního města kultury jako výzvu, při které zúročíme své dosavadní bohaté zkušenosti v novém prostředí. Chystáme akci s evropským rozměrem, která přiláká do Plzně špičkové evropské kapely doplněné o talenty ze všech 28 členských zemí Evropské unie. Prostor ale dostanou i české kapely a samozřejmě nezapomeneme i na kapely přímo z Plzně a okolí. V line-upu se objeví prověřená jména, která už historicky vystoupila na Rock for People nebo na ně máme dobré kontakty od zahraničních producentů,“ uvádí za pořadatele Rock for People Michal Thomes. Festival Rock for People je jediným českým zástupcem Evropské asociace hudebních festivalů YOUROPE.

→ Kdy budou k dispozici první vstupenky?

Vstupenky na festival se začnou prodávat už do Vánoc.

→ Jak je to s financemi od Plzně 2015?

„Plzeň 2015 ani město Plzeň do festivalu Rock for People Europe sponzorsky nevkládá žádné finanční prostředky. Jedná se o koprodukci, kterou společnost Plzeň 2015 získala od privátních sponzorů. Vložená částka se v případě úspěchu festivalu vrátí celá do rozpočtu projektu Evropské hlavní město kultury a případný zisk bude použit na rozvoj kultury v Plzni,“ vysvětluje ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

→ Zůstane u jediného ročníku, nebo založí Rock for People Europe v Plzni tradici?

Pořádání této speciální edice festivalu v dalších letech se odvíjí od úspěchu akce v roce 2015.