VIDEO: Papírna Plzeň je nový kulturní hotspot

28.08.

Papírenský komín u Radbuzy se tyčí do padesátimetrové výšky a trefit do nového kulturního prostoru v Plzni je tak celkem jednoduché. Příjemná procházka kolem řeky a přes lávku je bonus k tomu, co je pro diváky připravené uvnitř.

Před třemi lety se kolegové z grafického a designového studia Petrohrad a občanského sdružení Pilsen Live nechali okouzlit areálem plzeňské papírny a od soukromého majitele si pronajali celé patro jedné z budov. Dnes je z Papírny jedno z nejdůležitějších míst v Plzni, kam byste měli zajít na koncert nebo na výstavu. O program koncertů se stará především promotérský projekt Soul at Zero Romana Wernera. Ten už má za sebou takové počiny, jako je koncert Astronautalis, SIMS nebo na 9. září připravovaní Rickolous.

Papírna ale není jen pro pasivní diváky. „Máme k dispozici pět hudebních zkušeben a taneční sál, kde zkouší kolem patnácti kapel a několik tanečních skupin. V hlavním prostoru je také divadelní blackbox, ve kterém je možné odehrát představení až pro 200 návštěvníků. Fotoateliér o rozměru 220m2 je také k dispozici,“ říká Jarda Bláha ze Studia Petrohrad.

Plzeň je téměř synonymem pro industriální dědictví a je jedině dobře, že se staré továrny díky podobným projektům daří udržet při životě a dostupné pro veřejnost. Bez vstřícnosti majitele KRPA Investment by to určitě nešlo, ale bez energie, s kterou si dělají radost kolegové ze Studia Petrohrad vedle každodenní komerční práce, by na mapě Plzně přibyl možná jen další sklad.

 

Kontakty:

Papírna, o.s., Zahraní 173, Plzeň

Tel.: 733 142 891

www.facebook.com/papirnaplzen

Nejbližší akce:

9.9. Rickolus/usa + Leto

19.9. Gagarin, Drom

2.10. Cars and Trains/usa + big paper up/usa + whats your favourite number

7.10. Canadian Rifle/ca + Taras bullba

15.10 Skywalker + birds and wolves

21.10 Luno silent + Bonus w/ Kreaton DJ's

1.11 Hypnopingu + ghost of you

7.11. Panda servis, High Gain, Sticx

 

Další podobné projekty hledejte a podporujte na www.everfund.cz.

Foto: Michal Šeba