Oživení městské plovárny

Oživení Městské plovárny je dlouhodobý projekt Plzně 2015 realizovaný v rámci komunitního programu Pěstuj prostor. Prvním impulsem k tomu, abychom se zabývali tímto historickým místem, byl podnět iniciativy Maják Plzně, jenž spolu s dalšími podněty zvítězil v otevřené výzvě Pěstuj prostor 2012/2013. Následně Plzeň 2015 podnět nominovala jako vhodné téma pro mezinárodní workcamp Pěstuj prostor 2014.

Plzeň 2015 do přípravy projektu zapojila další partnery – mimo Majáku Plzně zejména Mobilní architektonickou kancelář (MAK!), Centrum protidrogové prevence a terapie, občanské sdružení Envic a organizace města Plzně. V březnu 2014 pak realizovala plánovací workshop, na který byl zván každý, kdo měl k místu nějaký vztah, nebo se chtěl do projektu aktivně zapojit. Během tohoto workshopu bylo vymyšleno spoustu skvělých nápadů od zajištění převozníka po výrobu plovoucích mol, podrobnosti najdete zde.

První proměna se na plovárně zrealizuje díky mezinárodnímu workcampu Pěstuj prostor, který letos podruhé pořádá Plzeň 2015, o.p.s. Workcamp příznačně nazvaný „Oživení Městské plovárny“ bude probíhat od 14. do 26. července a přijede na něj  skupina dobrovolníků z celého světa. K nim se může připojit kdokoli z Plzeňanů a stát se tak součástí realizačního týmu. Práce budou probíhat každý všední den, zájemci mohou psát na: holatova@plzen2015.cz

Od 15. do 27. července každý den mezi 14. a 20. hodinou bude pro návštěvníky z řad široké veřejnosti také připravena speciální atrakce – na plovárnu se mohou převézt s převozníkem a vychutnat si na ní letní nápoje i jedinečnou atmosféru místa v plovárenském baru.

Na plovárně proběhne řada kulturních akcí – od koncertů přes přednášky až po plovárenské odpoledne s říčními atrakcemi (podrobnosti viz aktuální program). Dále na návštěvníky čeká umělecká stáž mexického umělce Carlose Carmonamediny. Ten zde během dvou a půl měsíčního působení zrealizuje 5 workshopů pro veřejnost v rámci svého projektu „Fooding Plzeň 2015“. Akce nejsou plánovány jen na červenec, ale i na srpen, září a možná i na další měsíce.

Plovárnu najdete na levém břehu řeky Radbuzy mezi Papírenskou a Doudleveckou lávkou, adresa: Doudlevecká 71, Plzeň. Zájemci si mohou kromě účasti na úpravě plovárny uspořádat na místě také vlastní kulturní akci!

 

Foto / video

Jaká plovárna byla a jaká bude?

Chcete se o historii a proměně Městské plovárny dozvědět více? Přečtěte si, co o ní říkají jednotliví aktéři:

„Plzeň v posledních 150 letech měla hned několik říčních plováren. K těm nejoblíbenějším a nejdéle fungujícím – od roku 1910 do 50. let 20. století – patřila Městská plovárna u Radbuzy, na kterou zavítalo v parný letní den více než 4000 návštěvníků,“ poukazuje na tradici a bývalou slávu místa Lukáš Mácha z Majáku Plzně.

Jak bude probíhat samotná proměna plovárny? „Místo vyčistíme od přebujelé vegetace, kvůli které není řeka téměř vidět, a od odpadků. Díky spolupráci s Centrem protidrogové prevence a terapie, které v místě provozuje chráněné bydlení, vyklidíme část bývalé plovárenské restaurace – dnešní garáže – a vytvoříme v ní zázemí s barem. Zde bude také probíhat krytá část programu. Nejvíce sil napneme k výrobě site-specific mobiliáře, tedy plovoucích mol, lehátek, laviček, houpaček a dalších prvků, díky kterým si budete moci plovárnu pořádně užít,“ vypočítává proměny Marek Sivák, koordinátor workcampu a manažer projektů veřejného prostoru Plzeň 2015.

„Plovárnu ozdobíme barevnými žárovkami a vyvěsíme na ní plovárenskou vlajku, abychom podpořili jedinečnou atmosféru místa. Na řeku Radbuzu pozveme převozníka a bar vybavíme speciálními plovárenskými drinky, na které stojí za to zajít,“ dodává architektka Kateřina Vídenová z Mobilní architektonické kanceláře, která se na workcampu podílí.

A na závěr – nasaďte sluneční brýle, najděte v šatníku pruhované plavky, prohlédněte si program plovárenských akcí a přijďte za svou oblíbenou zábavou na plovárnu. Rodiče i děti vítáni!