Zapojte se do Evropského dne sousedů 2014

01.04.

Plzeň 2015 připravuje pro rok 2014 novou podobu již tradiční červnové akce Den Meliny Mercouri, která byla v minulých čtyřech letech realizována v centru města Plzně. Koncept DMM vznikl v době kandidatury a měl umožnit setkání a prezentaci plzeňských tanečníků na jindy rušné Americké třídě v centru Plzně. V dalších letech jsme ke spolupráci přizvali plzeňské studenty, umělce, kulturní a sociální NNO a zájmová sdružení.

Hlavní změnou konceptu akce je přesun z centrálního městského obvodu do všech městských částí, kde budeme spolupracovat s místními aktivními skupinami i jednotlivci. Dalšími našimi cíli i nadále zůstává oživení veřejného prostoru a rozvoj komunitních vztahů, zejména pak sousedství. Termín 31. 5. 2014 jsme volili s ohledem na European Neighbour`s Day, který je stále častěji využíván pro sousedské slavnosti v mnoha evropských městech.

První ročník připravujeme na květen 2014 a doufáme v založení nové tradice, která zůstane v Plzni i po roce 2015, kdy by Evropský den sousedů měl být součástí kalendáře hlavních venkovních akcí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury. Oslovujeme ke spolupráci radnice městských částí – ÚMO a doufáme v jejich podporu i v dalších letech tak, aby Plzeňané mohli s jejich podporou relizovat Evropský den sousedství každoročně i v budoucnu.

Program dne:

10:00 – 12:00 procházky s pamětníky po městských částech

14:00 – 19:00 kulturní program na vybraných místech městských částí, tzv.Ohniskách

19:00 – 22:00 sousedské vaření a stolování před a za domy po celé Plzni

 

Podrobné instrukce k jednotlivým možnostem zapojení

     1. OHNISKO

Do 19. 3. 2014 byla otevřena grantová výzva k zapojení, v níž mohli žadatelé předkládat své návrhy programu na vybraných místech po celé Plzni. 21. 3. 2014 zasedala komise, která rozhodla o podpoře vybraných ohnisek. Více zde

     2. SOUSEDSKÉ VEČEŘE

Připravte se svými sousedy společnou večeři a užijte si pohodový večer venku před vaším domem. Plzeň 2015 pomůže vašemu společnému vaření balíčkem surovin a marketingové podpory, a budete-li chtít, zajistí také hudební program, viz bod 3.

můžete se hlásit:                      do 10. 5. 2014,
na emailu:                                sousede@plzen2015.cz,
do předmětu prosím uveďte:    své jméno_soused (např. novak_soused),
v emailu prosím uveďte:           celé jméno kontaktní osoby,
                                                 telefon,
                                                 email,
                                                 adresu, na které plánujete sousedskou večeři realizovat.

Na uvedený e-mail obdržíte další informace.

    3. NABÍDKY VYSTOUPENÍ

Hrajete v kapele, máte divadelní soubor, umíte háčkovat nebo vykládat karty? Chcete předvést svoje dovednosti ostatním? 

Pokud jste kapela a máte zájem o vystoupení v rámci sousedských večeří, napište nám do 10. 5. 2014 

na email:                                          sousede@plzen2015.cz
do předmětu prosím uveďte:           své jméno_kapela (např. novakova_kapela),
v emailu prosím uveďte:                 celé jméno kontaktní osoby, telefon, e-mail, počet muzikantů a nástrojová skladba, (abychom věděli, jak velké auto bude třeba k vaśemu transportu), odkaz na profil nebo nahrávka, 2 fotografie, případně další požadavky.

Zařadíme vás do nabídkového listu, který sousedé obdrží po 10.5. a z nějž si budou moci zdarma objednávat vaše koncerty.

31.5.2014 mezi 19:00 a 22:00 vás budou čekat cca 3 půlhodinove akustické koncerty na různých místech Plzně. Mezi jednotlivými místy vás bude dopravovat vůz s řidičem od P2015. Vaše účast bude honorována částkou 1000,-/os, maximálné 5000,- na jedno hudební těleso.

     4. KOMENTOVANÉ PROCHÁZKY

Pojďte se projít po své čtvrti a  dozvědět se, jak vypadala před 20, 50, nebo 100 lety. Zkuste pojmenovat a sdílet zajímavosti z vaší čtvrti. Jaké příběhy mohou vyprávět starousedlíci a kolik vzpomínek mají místa, kterými procházíte každý den?

Každá procházka bude příležitostí ke sběru příběhů vaší čtvrtě, které dále využijeme pro aplikaci právě připravovaného alternativního průvodce Skryté město.

Kontakt pro Vaše případné dotazy

Pro přípravu EDS jsme vytvořili samostatnou e-mailovou adresu, na níž neváhejte zasílat své dotazy a připomínky: sousede@plzen2015.cz

Nadále budou využívány tradiční stránky Dne Meliny Mercouri, které v průběhu následujících měsíců získají aktuální podobu pro rok 2014: www.plzen2015.cz/mesicmelinymercouri

Přidejte se na Facebooku do skupiny Evropský den sousedů.

 

Těšíme se na vás!

Tým Plzeň 2015

Ke stažení: 

Elektronický leták A5