Obří loutky v Plzni

 
  • Performance
  • Ostatní
  • Hlavní program
28. 08. 14:00 - 30. 08. 20:00

Nejčastěji kladené dotazy:

→ Jaké je vstupné? Žádné. Vstup na představení Obřích loutek, do Večerníčkové zóny i na workshopy je zdarma.
→ Kdy si můžu loutky vyfotit? V pátek, v sobotu a v neděli najdete loutky v ulicích (mapku s rozmístěním najdete níže nebo ji získáte v informačních novinách, které rozdáváme v Meeting Pointu, DEPO2015 a Turistickém infocentru). V pátek od 8. do 17. hodin budou loutky v Prazdroji a poté se vydají průvodem do centra města. V sobotu a v neděli na vás budou čekat od 16. hodin opět v ulicích (kde kterou najdete zjistíte opět podle stejné mapky)
→ Který den je představení? V pátek, v sobotu a v neděli. Každý den bude stejné představení, abyste se mohli přijít podívat znovu, pokud vám třeba nějaká část uteče.
→ Kdy uvidím loutky na náměstí? Představení začíná ve 20.30, kdy se loutky postupně vydají průvodem k DEPO2015. Jedna k druhé se budou cestou do průvodu přidávat.
→ Jaký je další program? V DEPO2015 na vás zdarma čeká Večerníčková zóna s Českou televizí, přímo uvnitř DEPO2015 si můžete projít interaktivní dětskou výstavu Stroj času (vstup do výstavních prostor depa je po všechny tři dny zlevněný o 50 procent), v České spořitelně ve Františkánské bude dětská dílna, dětská tančírna či malování pistolkou, v pobočce na náměstí Republiky dětská dílna a burza hraček. V pátek přijďte na představení Lišáka Volpina na náměstí Republiky.  


Jako poctu tradici plzeňskému loutkářství, do které spadají velikáni jako Josef Skupa nebo Jiří Trnka, uvádí Plzeň 2015 a společnosti ArtProm neopakovatelné představení obřích loutek španělské divadelní skupiny Carros De Foc.  

Carros de Foc otevřou letošní, speciální festival Skupova Plzeň. Od 28. do 30. srpna potkáte v centru Plzně dvanáctimetrové marionety, dvacetimetrového draka nebo létajícího ptáka. Loutky budou vystaveny v ulicích každý den odpoledne, večer pak ožijí a stanou se hlavními hvězdami speciálního site-specific představení La Niña, kde loutky společně s desítkami akrobatů, tanečníků, muzikantů a akrobatů promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště. Průvodové představení  vyjde z náměstí Republiky a vyvrcholí v prostorách DEPO2015.

Společně s loutkovými obry se sejdou v ulicích Plzně nizozemské zvířecí loutky divadla La Pavana, loutkářský stan Theatre Risorius z Francie, domácí mistři z Divadla V boudě a řada dalších loutkářských souborů. V okolí centra okruhu vyrostou také dílny, kde si budou moci malí i velcí vyrobit loutky. 

Španělské Loutky budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Je to také jejich premiéra v České republice vůbec. Nenechte si ujít jedinečný příběh, kde má každá loutka svůj charakter a lidské přátele, kteří ho pomáhají dotvářet. Součástí představení bude kromě loutek originální hudba, akrobacie či fascinující práce se světlem. Připravuje ho mezinárodní tým a hlavní roli v něm hrají nejen loutky, kolem nich bude ještě zhruba stovka lidí. Svůj hlas loutkám přislíbili zapůjčit například vynikající dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus či Antonín Procházka.

Carros De Foc je světově unikátní divadelní soubor se sídlem ve španělském Alicante, který již více než 20 let pracuje s obřími loutkami a vytváří většinou průvodová představení. Tato skupina svou práci prezentovala v řadě zemích světa, více než rok pracovala v Číně, velké úspěchy slavila v Latinské Americe, v Dubaji, Kataru, Maroku a samozřejmě v mnoha evropských městech. 
Sledujte Obří loutky v Plzni na Facebooku a buďte v obraze.

Součástí Obřích loutek budou i doprovodná vystoupení pouličních muzikantů, kteří budou hrát v centru na několika místech. Celkem se od pátku do neděle vystřídá 12 muzikantů. Zazní kytara, harmonika, flašinet, tuba, klarinet, příčná flétna, cajón... Zazní příjemná pohodová hudba od flamenca po jazz, ulice budou žít.
Obří loutky v Plzni jsou zdarma.

INFORMACE PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ: Vyhradili jsme místo pro zdravotně postižené (ZTP/P + doprovod) u Meeting Pointu a ve VIP zóně DEPO2015, abyste mohli sledovat Obří loutky v Plzni v pohodlí. Pokud budete mít zájem, registrujte se prosím na emailu andele@plzen2015.cz. Ve městě bude po dobu akce rozmístěno 10 speciálních mobilních toalet. Klíč bude k vyzvednutí v infostánku Plzně 2015 v blízkosti toalet.

Záštitu nad akcí převzal ministr kultury Daniel Herman.

Kdy a kde začít putování s loutkami po Plzni?

*ZMĚNA: Večerníčková zóna je v sobotu a v neděli otevřená od 11:00 do 22:00.

Kde kterou loutku potkáte?


(Praktické informace včetně mapky a časového rozvrhu získáte v tištěné formě v Meeting Pointu, DEPO2015 nebo Turistickém informačním centru Plzně.)

Kdo se v Plzni představí

Jsou sny důležité pro naši duši? Umíme ještě snít? Přijďte s námi prožít nezapomenutelnou cestu holčičky, která se vrací zpět domů v příběhu La Niña: Žijte své sny! Cestou potkává rytíře Emila Škodu, zbabělého draka, otravného velblouda nebo chrtku, která od dob vzniku Plzeňském znaku dost ztloustla. Průvodové představení La Niña začíná ve 20.30 na náměstí Republiky a poté se vydává do ulic města. Španělské loutky Carros de Foc zde vystoupí společně s desítkami akrobatů, tanečníků, muzikantů a promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště.

Holčička Eliška

Eliška, španělským jménem Euterpe, měla svůj velký debut, když doprovázela Tři Krále hlavními ulicemi Madridu na 2015 Parade. Tento Průvod přenášela španělská televize TVE přes satelit do celého Španělska a Latinské Ameriky. Eliška je obří socha vysoká přes 8 metrů. Tato mladá marioneta má krásný jemný hlas. Umí mluvit a komunikovat s publikem a rozkošně vyjadřovat své pocity a emoce. Je tak živá, že je téměř lidská. Dokáže hýbat očima, očními víčky, ústy a končetinami přes dálkový ovladač. U Euterpe lze změnit kostým, vlasy i make-up podle potřeb jednotlivých představení.
Holčička Eliška je zdravě vnímavé děvče, dychtivé po poznání. Je nadšená dobrodružstvím, zvídavá a zvědavá. Touží létat a sní o tom, že se jí tento sen jednou splní. Španělská loutka, vlastním jménem Euterpe, byla vytvořena jako řecká múza v antické róbě. V Plzni oblékne zbrusu nové šaty, které pro ni ušily české švadlenky z osmnácti metrů látky. 

Strážce zahrady

Strážce zahrady je zároveň vypravečem příběhu a jeho španělské jméno je Angel. Je to nejvyšší marioneta ve Španělsku, měří 11 metrů. Mluvící marioneta, která má téměř dokonalé pohyby. Může plně pohybovat všemi končetinami, otáčet hlavu ze strany na stranu a pomocí dálkového ovládání pohybovat ústy a předstírat řeč a zároveň mrkat. Byl vytvořen s cílem být co nejvíce podobný člověku a moci komunikovat s publikem během představení. Od svého vytvoření v roce 2006 procestoval Salvador Evropu a účastnil se mnoha nejdůležitějších pouličních divadelních produkcí, oblíbených festivalů a akcí. Salvador se také účastnil oblíbeného průvodu Three Kings Parade v Madridu a slavnosti Eivissa Medieval na španělském ostrově Ibiza, který slavil 10. výročí prohlášení zdí Dalt Vilae, kde se akce konala, za světové kulturní dědictví UNESCO.

Vypravěč příběhu je v příběhu La Niña strážcem zahrady a nejlepší kamarád dívky Elišky. Jeho mohutná devět metrů vysoká postava se dokáže pohybovat se stejnou lehkostí jako nejmenší marioneta, dokáže hýbat rukama i nohama a dokonce se i posadit. 

Drak

Drak je zbabělec, který se bojí už toho, že je drak. Aby získal na vážnosti, doprovází jej skupina nebojácných ohnivců, kteří šermují mečem, plivají oheň nebo žonglují se zapálenými tyčemi. Loutka draka je nejdelší z loutek Carros de Foc, měří celých 21 metrů. Její temně rudá hlava se dokáže zvednout až do výšky 6,5 metrů. Obří středověké impozantní zvíře, které fascinuje diváky svojí obrovskou velikostí a realistickou podobou draka. 

Rytíř Emil

Rytíř Emil je donkichotským opakem dona Quijota. Ač kouzelně zmatený, bezbranný a nešikovný, je zároveň velice vzdělaný a rozhodný. Děvčátko kavalírsky doprovází, ale za každou cenu se snaží vyhnout konfrontacím, hlavně těm fyzickým. Následuje ho skupina podobně nešikovných chůdařů. Loutka rytíře Federíca je první a tedy nejstarší velkou loutkou Miguela Ángela Bordery, uměleckého ředitele Carros de Foc. Rytíř je obří socha vážící 500 kg podobající se člověku, dokáže kombinovat mnoho radikálních stylů a přiláká zraky všech. Uchvacuje pozornost publika a médií svým ojedinělým stylem a obří výškou 5,5 metrů.

Kůň

Kůň, celým jménem Giant Royal Horse, je v příběhu La Niña elegantní kobylka, která je však dost zlomyslná, sebestředná a často nesouhlasí se svým rytířem. Loutku bílého koně je provází skupina baletek a na hřbetě jede akrobatka. Loutka koně dokáže běžet, zvedat hlavu nebo se postavit na zadní nohy. Na rozdíl od ostatních loutek nemá tato loutka vlastní motor, takže 1200kg živé váhy musí pohánět lidská síla. Kůň byl vytvořen spolu se založením skupiny Carros de Foc v roce 1994, jeho výška se pohybuje od 4 do 6 metrů, to když se postaví na zadní. Pomocí artikulovaných pohybů předvádí "Paso Español" nebo španělské kroky, dokáže klusat a cválat a na svém silném hřbetě unese až 2 osoby. 

Vlčice Chrtka 

Vlčice, tedy Chrtka, která v Plzni od dob vzniku plzeňského znaku trochu ztloustla, je oddanou průvodkyní holčičky a také dopravním prostředkem. Má selský rozum, ač je drobátko pomalejší. Hlavně je líná, což pomáhá rozvíjet komický charakter věčného nespokojence. Patří synům truhláře Zimmermana, který postavil Dřevěnou ulici u náměstí, a také je vozí na svém hřbetě. Loutka se španělským jménem nazývá Lobo Dantes, je vysoká 3,10m a uveze až 8 osob.

Orlice Přemysla

Orel je v našem příběhu Orlice Přemysla, mateřsky moudrý charakter. Zná děvčátko a je na něj pyšná jako na svojí dceru. Je impulsivní a vždy ví, co si má myslet. Loutka Orla váží 750kg, má rozpětí křídel až 9,5m a dokáže létat pomocí vysokého jeřábu. Unese akrobata na šále nebo jezdce na svém hřbetě.

Velbloud Kamil

Velbloud, vlastním jménem Kamil, má po celou dobu příběhu velkou žízeň. Tato touha ho žene kupředu, s holčičkou na hřbetě. Velbloud je věrným jejím souputníkem a vtipným glosátorem celého dění. Loutka velblouda má v sobě motor, váží 2200 kg, měří 2,9 m na výšku a 2,2 m na šířku. Uveze 2 lidi a dokáže hýbat hlavou.


Účinkují: Carros de Foc, V.O.S.A. Theatre, Long Vehicle Circus, Amanitas Fire Theatre, Žongléros, Dance Center Petry Pavornicové, Fire Jokers, Tam Tam Batucada, Ridina Ahmed and band, Klára Krejsová
Dále účinkují: Pavel Bechyně, Roman Bejlek, Lucie Bílková, Václav Bureš, Zuzana Cajtlerová, Eliška Dostálová, Josef Diviš, Jiří Hlaváč, Jakub Chmelenský, Jiří Chroust, Filip Jakl, Jaroslav Jaššo, Tomáš Jereš, Kryštof Jindra, Filip Koryta Hana Kubátová Tomáš Náhlík Samuel Neduha Robert Netuka Silvie Nováková Tomáš Mencl Petra Olfancová David Ostružár Martin Páv Richard Pechan Štěpánka Pobořilová Vojtěch Řehák Lenka Šimečková Barbora Štrajtová, Petr Titlbach
Hlasy loutkám zapůjčili: Jiří Lábus, Antonín Procházka, Martin Stránský, Klára Krejsová, Petr Konáš, Jana Kubátová, Pavel Richta, Jiří Jelínek, Adam Renč
Režie a scénář: Adam Renč, Luba Blaškovičová, Jakub Vedral a Carros de Foc 
Kostýmy: Erika Čičmanová, 
Hudba: Ridina Ahmed, Miloš Vacík
Produkce: Jakub Vedral, Táňa Švehlová - ArtProm s.r.o.
Technická produkce: Plzeň 2015, o.p.s.
M Audio WD LUX
Představení je součástí festivalu Skupova Plzeň v rámci hlavního programu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015.


► Přehled dopravních omezení a parkování

Přehled omezení v MHD najdete zde.

Vzhledem k bezpečnosti všech návštěvníků akce dojde ke krátkodobým omezením v dopra- vě a parkování v místech, kudy půjde průvod obřích loutek. Za případné komplikace se omlou- váme a děkujeme za pochopení!
Zákaz parkování v centru města:
28. 8. (od 14:00/17:00)
30. 8. (do 22:00) nám. Republiky, Dřevěná ul., Kopeckého sadech v úseku Jungmannova – Goethova
Krátkodobé uzavírky ulic:
28. 8.
(16:30–18:00) Pražská (v úseku Tyršova – Dřevěná), Anglické nábřeží (v úseku Pražská – Americká), ul. U Prazdroje (v úseku Lobezská Tyršova, U Zvonu)
16:30–22:00 – nám. Republiky (zachován průjezd Dominikánská – Solní a Pražská – Rooseveltova)
16:30–22:00 – Dřevěná ul., Kopeckého sady (v úseku Jungmannova – Goethova)
19:00–22:00 – Františkánská, Zbrojnická,Bezručova, Prešovská (v úseku Sedláčkova – nám. Republiky), Sady Pětatřicátníků (v úseku Prešov- ská – Smetanovy sady), Sedláčkova (v úseku Prešovská – Bezručova), Martinská, Goethova, Smetanovy sady
20:30–22:00 – Anglické nábřeží (v úseku Šafaříko- vy sady – Americká), Americká (v úseku Jungma- nnova – Denisovo nábřeží), Prokopova, Doudle- vecká/Zborovská (v úseku U Trati – Samaritská), Presslova, Purkyňova (v úseku Resslova – Prokopo- va), U Trati (v úseku Přeštická – Mikulášská a v úseku Sirková - Prokopova)
29. 8. a 30. 8.
14:30–22:00 – Dřevěná ulice, Kopeckého sady (v úseku Jungmannova – Martinská)
19:00–22:00 – nám. Republiky (zachován průjezd Dominikánská – Solní a Pražská – Rooseveltova) 19:00–22:00 – Františkánská, Zbrojnická, Bezručo- va, Prešovská (v úseku Sedláčkova - nám. Republi- ky), Sady Pětatřicátníků (v úseku Prešovská,metanovy sady), Sedláčkova (v úseku Prešovská – Bezručova), Martinská, Goethova, Smetanovy sady
19:00–22:00 – Kopeckého sady (v úseku Martinská – Anglické náb.)
20:30–22:00 – Anglické nábřeží (v úseku Šafaříkovy sady – Americká), Americká (v úseku Jungmannova – Denisovo nábřeží), Prokopova, Doudlevecká/Zborovská (v úseku U Trati – Samaritská), Presslova, Purkyňova (v úseku Resslova – Prokopova), U Trati (v úseku Přeštic- ká – Mikulášská a v úseku Sirková – Prokopova)
Doporučená parkoviště:
Parkovací dům Rychtářka, parkovací dům Nové divadlo, parkoviště v Sadech Pětatřicátníků, parkoviště Husova, parkoviště CAN, parkoviště Avalon, parkoviště Hl. nádraží ČD, podzemní garáže U Ježíška, parkovací plocha u bývalé Normy (Lochotínská ulice), parkovací plocha u Ústředního hřbitova (Rokycanská ulice), parkoviště za Železniční poliklinikou, Štefániko- vo náměstí 1, Borská pole.

O autorech

Plzeň 2015, o.p.s.

organizační tým projektu

Tento projekt připravil organizační tým projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

ArtProm

ArtProm v čele s Jakubem Vedralem je jednou z mála společností, které se v České republice specializují na developement a realizaci kreativního obsahu eventů a kampaní. Skrze zastoupení světoznámých divadelních souborů jako jsou Divadlo Continuo, Teatr Novogo Fronta nebo V.O.S.A. Theatre si udržuje neustálý přehled a kreativní potenciál.

Související akce