Slavnostní otevření města

 
  • Slavnostní zahájení
  • Hlavní program
16. 01. 16:00 - 18. 01. 23:00

16. až 18. ledna 2015 otevíráme plzeňský ráj!

V sobotu 17. ledna 2015 se po pěti letech příprav oficiálně otevře světu město Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Hlavními aktéry zahájení projektu bude samotná Plzeň, její občané a návštěvníci. Pod taktovkou uměleckého ředitele Plzně 2015 Petra Formana se rozehraje podívaná na oslavu zahájení největší kulturní události roku 2015 v České republice. Otevírání města se bude odehrávat v průběhu tří dnů.

Staňte se dobrovolníky na Slavnostním otevření města a buďte součástí Evropského hlavního města kultury 2015! 

Přečtěte si praktické informace ohledně sledování akce či úpravy parkování a buďte připravení

 

V PÁTEK odpoledne se uskuteční vernisáž výstavy Ateliér Jiřího Trnky představující dílo tohoto plzeňského rodáka a velikána filmové animace a loutkářství. V předvečer zahájení se pak Plzeň připojí k celosvětové oslavě narozenin umění Art’s Birthday, kterou tradičně v České republice připravuje Český rozhlas. Oslavu existence umění zahají v 18 hodin explosivní performance v galerii VESTŘEDU a pokračovat se bude v indusrtiánlním prostoru Papírna Plzeň, kde se od 20 hodin odehraje série několika koncertů propojující hudební oblasti, které by se za běžných okolností neměly možnost setkat. Příkladem může být spojení barokní Händelovy kantáty s českým libretem Ladislava Čumby, které doplní performance mezinárodního tria oscilujícího v oblastech nekonvenční elektroakustické hudby a improvizace.

 

Hlavním dnem, kdy se město slavnostně otevře světu jako kulturní metropole, je SOBOTA. V tento den se poprvé společně rozezní nové zvony na katedrále sv. Bartoloměje. Zvony, které padly za oběť II. světové válce, se na své místo vrací po dlouhých 70 letech jako výraz sounáležitosti Plzeňanů. Ti se totiž společnými silami zasadili o jejich obnovu. Zvony se poté v 18 hodin rozezní nejen v Plzni, ale jejich hlas se bude současně ozývat také v dalších městech.

 

  • Celý sobotní program se odehraje ve třech částech. První část je nazvána Prameny a tvoří ji 4 průvody reprezentující to nejlepší, co Plzeň nabízí, a zároveň symbolizující 4 řeky, které Plzní protékají. Účastníci se budou scházet na čtyřech místech v okolí centra, a sice v ulici U Prazdroje v úrovni čerpací stanice OMV (ze směru Doubravka), v ulici U Ježíška (ze směru Slovany), v Lochotínské ulici na parkovišti Kaufland (ze směru Lochotín) a na náměstí T. G. Masaryka, kde se připojí k jízdě vozidel z náměstí Míru. Na shromaždištích je připraven program, který všechny zahřeje, pobaví a připraví na cestu do města. Průvodů se zúčastní více než padesát základních škol, zájmových sdružení a dětských domovů se svými výtvory, parta nadšenců se svými mopedy, zájmové a sociální spolky, kulturní spolky, taneční soubory, klienti sociálních organizací, Divadlo Alfa, sportovci a sportující mládež reprezentující více než 20 druhů sportů, vůz DinoParku, historické vozy MHD, ČSAD a hasičského záchranného sboru, pivovarské vozy, vůz plzeňského rozhlasu a mnoho dalších. Zveme do průvodu každého, kdo chce být aktivní součástí Evropského hlavního města kultury 2015.

 

  • Druhá část slavnostního zahájení dostala poetické jméno Symfonie zvonů. Diváci si budou moci užít večer přímo na náměstí Republiky nebo prostřednictvím velkoplošných obrazovek umístěných v širším centru města. Velká část večera je překvapení, které se odehraje nad hlavami lidí a kolem nich. Původní skladbu ke slavnostnímu momentu komponuje jeden z nejvýraznějších českých současných skladatelů a dirigentů Marko Ivanovič. Hudba s obrazy, které projekce vykreslí na fasády domů kolem náměstí a stěnu katedrály, změní prostor v jednu velkou scénu. Půjde o největší videomapping, který byl kdy v České republice realizován, a sice od talentovaných výtvarníků ze studia 3dsense, kteří už dříve pro Plzeň vytvořili animace doprovázející francouzský kolotoč na náměstí. V těchto kulisách se představí více než osmdesát domácích a zahraničních umělců. Všichni tak společně provedou diváky večerem, jehož vrcholem je tolik očekávané první rozeznění nových zvonů v katedrále sv. Bartoloměje v 18 hodin.

 

  • Třetí část slavnostního zahájení nese název Otevřená Plzeň. Oslavy se s blížící 20. hodinou přesunou z náměstí i do okolních částí centra města - do venkovních prostor, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, stejně jako do prostor historických domů, kulturních sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a hudebních klubů. Plzeň bude oslavovat nejen pivem, ale i hudbou, tancem, zpěvem, divadlem či poezií. Pro otužilé jedince bude připraven venkovní ledový bar plzeňského sochaře Františka Bálka, dále teplé nápoje a ochutnávky evropské i české kuchyně.

Závěrečná část slavnostního otevření města nabídne návštěvníkům poklidný NEDĚLNÍ DEN s možností projít se méně známými kouty města v rámci projektu Skryté město, který propojuje komunitní procházky a digitální technologie. Návštěvník může také objevovat zajímavé turistické cíle Plzně nebo si popovídat v kavárně s hosty a realizátory slavnostního zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Odpolední matiné se bude věnovat Rize jako Evropskému hlavnímu městu kultury 2014 a Lotyšsku jako aktuální předsednické zemi Evropské unie. Nedělní program bude zakončen exkluzivním koncertem plzeňské skupiny Mandrage, který se uskuteční v Divadle pod lampou.

Srdečně vás zveme na Slavnostní otevření projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015! 

• Přečtěte si rozhovor o Slavnostním otevření města s Petrem Formanem.

• Projděte si přehledný výpis programu s přesnějším časovým rozvrhem a prohlédněte si mapu událostí.

  Přidejte se k události Slavnostní otevření plzeňského ráje na Facebooku a neunikne vám žádná novinka.


INFO LINKA zahájení

telefon 724 001 308
email meetingpoint@plzen2015.cz
zahájení provozu 5. ledna 2015
provoz 5. - 15. ledna 2015 od 10:00 do 18:00
provoz 16. ledna 2015 od 10:00 do 20:00
provoz 17. ledna 2015 od 8:00 do 24:00
neděle 18. ledna 2015 od 10:00 do 18:00

 

REŽIM MEETING POINT (omezení provozu)

do 15. ledna 2015 bez omezení dle provozní doby
16. ledna 2015  otevřeno pouze do 17:00
17. ledna 2015 otevřeno pouze do 12:00
 18. ledna 2015
otevřeno od 12:00

O autorech

Plzeň 2015, o.p.s.

organizační tým projektu

Tento projekt připravil organizační tým projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Související akce

16.01.
Ostatní Slavnostní zahájení Sousedské a architektonické procházky

16.01.
Festivaly Slavnostní zahájení Art's Birthday 2015

16.01.
Výstava Slavnostní zahájení Na plzeňské paletě

17.01.
Výstava Hlavní program Ateliér Jiřího Trnky

Slavný plzeňský rodák se poprvé dočká souhrnné profilové výstavy.

17.01.
Ostatní Slavnostní zahájení Sadový okruh ožívá

17.01.
Slavnostní zahájení Partnerská spolupráce Svařák k světu.

17.01.
Ostatní Slavnostní zahájení Společná veselice na nádvoří Plzeňského Prazdroje

17.01.
Hudba Partnerská spolupráce Hip Hop meets Funk and Dance: Battle Challenge

17.01.
HudbaSlavnostní zahájení Partnerská spolupráce Velká puntíkatá tančírna aneb puntík sem, puntík tam

17.01.
Hudba Slavnostní zahájení (nejen) Electro Swing Plzeň

17.01.
Hudba Partnerská spolupráce Melodie Josefa Pospíšila

17.01.
Hudba Partnerská spolupráce Open Up the Dance Floor By T.O.

17.01.
Hudba Partnerská spolupráce HipHop meets Funk and Dance: Sean Brown & friends

17.01.
Hudba Slavnostní zahájení Varhanní koncert Adama Viktory

17.01.
Hudba Partnerská spolupráceSlavnostní zahájení Otevřené kluby

17.01.
Ostatní Partnerská spolupráceSlavnostní zahájení Otevřené kulturní instituce a ostatní místa

18.01.
Ostatní Partnerská spolupráceSlavnostní zahájení Setkávání

18.01.
Slavnostní zahájení Partnerská spolupráce Happy handicap uvádí

18.01.
HudbaSlavnostní zahájení Partnerská spolupráce Koncert Mandrage

18.01.
HudbaOstatní Slavnostní zahájení Setkání Plzně 2015 s Evropou

Ostatní soubory

program.pdf